Jarõna Ilo valitud joonistused

Vano Allsalu

24h galerii tutvustab oma uuel e-näitusel Jarõna Ilo meditatiivsetest meeleoludest kantud ja meisterliku elegantsiga teostatud söejoonistusi aastaist 2006-2009.

Ürgkunstnik! Looduslaps! Lausa Urkünstler, tuleks ilmselt lisada meie kunstirahvale südamelähedases saksa keeles. Jarõna Ilo seda kõike igatahes on. Tema suhe kujutatavaga on veenvalt vahetu – seal sõna otses mõttes pole vahet, kuhu mahuks kahtlusi või küsimusi selle kohta, mida kunstnik ikkagi silmas peab ja miks ta nii teeb.

Ilo on tegelikkuse enesekindel interpreet. Oma töös kasutab ta head, lausa suurepärast joonistusoskust. Kindlasti on ta ka andekas – niimoodi oskamiseks peab olema midagi kaasa antud. See võib kõlada lihtsustavalt – ent kas pole see kosutav lihtsus ning veenev vaheldus kunstile, kus on palju mõtet, aga vähe näha. Ka Ilo töödes on mõtet, aga see ilmneb kuidagi loomulikuna kujutamise sees, kujutatava kvaliteedi või omadusena. Kahtlemata on tema töödes ka teatud dekoratiivsust ja siin-seal mängu ja ehk ilutsemistki. Aga siiski see ilu on rohkem nagu ilusa inimese loomulik ilu, mitte hoolika sättimise ja kaunistamise tulemus. Eks ilus lill, või kapsas, või puu, need võivad ka natuke edevad olla. Rikkumata, omal moel süütud, nagu nad on loodud – ja nüüd märkaja poolt paljastatud, kunstiks muudetud. Seeläbi muidugi mõnes mõttes anastatud, omatud – aga ikka ülistatud. Mitte materjalina tarvitatud ja raisatud.

Jarõna Ilo (s. 1955) sündis Kiievis, omandas kunstihariduse sealses Tööstusgraafika Tehnikumis, Praha Filmiakadeemias ning Eesti Kunstiakadeemias (lõpetas 1981). Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1988. Õpetanud joonistamist EKAs, Vanalinna Hariduskolleegiumis, Euroülikoolis ja Austraalia Rahvuslikus Ülikoolis Canberras. Illustreerinud mitmeid raamatuid. Aastail 1991-1997 tegutses ETVs lastesaadete autori ja läbiviijana. Kaheldamatult üks asjatundlikumaid ja virtuoossemaid joonistajaid eesti kunstimaastikul. Tegutseb praegu kahe muuseumi – Sirdal Fjellmuseum Norras ja Kirsten Kjaers Museum Taanis – aedniku ja kunstnikuna.

Näitus jääb aadressil www.kunstikeskus.ee avatuks 30. novembrini 2009. 

24h galerii on osa portaalist KUNSTIKESKUS.EE, mille eesmärgiks on luua ligipääs kvaliteetsele kunstile üle Eesti – ka Kihnu, Kanepi ja Kiviõli inimestele – ning seda 24 tundi ööpäevas.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht