Jass Kaselaan Draakoni galeriis

Elin Kard

Esmaspäeval, 18.02.2013 kell 18.00 avab JASS KASELAAN (1981) Draakoni galeriis isiknäituse “Objektid väljal”.   

Jass Kaselaan on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna bakalaureuse- ja magistriõppe ning on täiendanud end Imatra Kõrgemas Kunstikoolis ja Berliinis, Emil Holmeri ja Veronica Brovall ateljees. 2011. aastal pälvis Jass Kaselaan Anton Starkopfi nimelise skulptuuri aastapreemia eelneva kolme aasta jooksul toimunud suuremahuliste skulptuuri- ja ruumiinstallatsioonide eest: aastal 2011 isiknäitus “Hingede rändamine” Tartu Kunstimajas, aastal 2010 isiknäitus “Tulge tagasi inimese lapsed” Tallinna Linnagaleriis ja aastal 2009 isiknäitus “Luigelaul” Hobusepea galeriis, Tallinnas. Hiljutistest mahukates näituseprojektidest tasub kindlasti esile tõsta isiknäitust “Valgus on meie jõud” Hobusepea galeriis ja Tartu Kunstimajas ning hiljuti lõppenud isiknäitust “Aed” Tartu Kunstimajas. Jass Kaselaane seniseid projekte iseloomustab installatsioonide totaalsus, mis on samas läbi mõeldud pisimagi detailini, arvestades valitud teemat ja projekti toimumispaigana kasutatavat ruumi.   

Jass Kaselaan: “Näitusel eksponeeritavad fotod pildistasin hämaral talvepäeval vahetult enne pimenemist. Mind ümbritsev lumine väli näis avar ja tühi. Pimeduse saabudes täitus tühjus pimeduse, ning pimeduses peituvate aineliste ja mitteaineliste objektidega. Siis süttisid prožektorid. Paljastusid aineliste objektide tumedad kehad. Ja siis meenus mulle ühe ammu lahkunud sõbra luuletus. Aga hommikuks läks see jälle meelest ära. 

Näituse “Objektid väljal” materiaalne vorm koosneb ruumi paigutatud objektidest ning fotodest. Näitusepinda käsitlen ma fotodel jäädvustunud välja ruumilise osana. Seinaga füüsiliselt piiritletud galeriiruum laieneb seinal asetsevatel fotodel jäädvustunud avarustesse ja vastupidi: fotodel jäädvustunud avarused koonduvad galeriiruumi. Ümberpööratud perspektiivile iseloomulikult paigutub tekkinud tsentrisse kõik, mis galeriiruumis paikneb või toimub. Nii on paigutunud tsentrisse ka objektid, millega kaasnenud transformatsiooni tõttu ei saa enam neile omistada konkreetseid, üheselt mõistetavaid nimetusi või funktsioone. Nad on määratlematus kauguses mustavate, abstraktsuse piiril balansseerivate siluettide kehad, mis on toimunud nihke tõttu muutunud käegakatsutavateks. 

Antud väljapanek on vaadeldav jutustusena jutustusest. Jutustus jutustuses, mis räägib hämarusest, väljast, avarusest, tühjusest, pimedusest, ainelistest ja mitteainelistest objektidest, prožektorite valgusest, meenumisest, unustamisest, kaduvusest, igatsusest millegi salapärase, püsiva ja igavikulise järele… Samas on väljapanek vaadeldav ka lihtsalt sellena millele pealkiri viitab: objektidena väljal.”   

Näitus jääb avatuks 2. märtsini 2013.  

 Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht