Joensuu õigeusu meeskoor külastab Eestit

Arja Korhonen

Joensuu õigeusu meeskoor on 8.-13. juunini kontsertreisil Pärnumaal jaTallinnas. Koori esituses vöib kuulata haruldaseid, peale sõdakirjutatud nn "Rändaja laule/Vaeltajan laulut", mis räägivad sõjas kaotatud Karjalast.

1961. aastal asutatud koor on kultuurilooliselt haruldane. Põhjamaades on õigeusu meeskoore kokku ainult kolm. Koori eesmärgiks on õigeusu ja karjala laulutraditsioonide säilitamine ning tutvustamine publikule. Ortodoksne koorilaul sündis omal ajal jumalateenistuste tarbeks, kuid samas on sellest välja arenenud ka lummav koorimuusika vorm ida ja lääne piirimail. Õigeusk on Soomes levinud peamiselt Põhja-Karjalas, sealt on pärit ka Joensuu õigeusu meeskoor. Õigeusk on Soome kultuuriline erijoon Euroopas, Põhja-Karjalas on ortodoksne asustus kõige tihedam Euroopa Liidus peale Kreekat.

Joensuu õigeusu meeskoor on teinud haruldaselt suure töö kultuuri vallas: koori poolt on salvestatud õigeusu laulutraditsiooni kuuluvad “Rändaja laulud”, mida varem polnud seatud meeskooridele ja mida  seega polnud võimalik kusagilt plaadistatult saada. Seda suurprojekti toetas omaltpoolt rahaliselt ka Soome Kultuurifond.

“Rändaja laulud” sündisid Karjala sõjapõgenike valusatest meeleoludest 1940. aastate lõpul. Karjala kaotamine ja igatsus oma kodukoha järele on tugevalt seotud nende lauludega. Oma kontsertreisil Eestis esitab koor laule sellest kogumikust.

Alates 1998. aastast on koori juhatanud Istvįn Zįborszky.

Häädemeeste Hooldekodus esineb koor kolmapäeval, 10. juunil kell 13, Pärnu Issanda Muutmise peakirikus neljapäeval, 11. juunil kell 17 ning Tallinnas Püha Simeoni ja Hanna katedraalis reedel, 12. juunil kell 17.

Koori koduleht: www.jomk.net>

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht