Jorge Manilla (Mehhiko, Belgia) “Ainult mälestused / Only memories” Hop galeriis

Hop

JORGE MANILLA (Mehhiko, Belgia)
AINULT MÄLESTUSED / ONLY MEMORIES
ehted
11.05. – 29.05.2012
Hop galerii
Hobusepea 2
Tallinn
 
näituse avamine reedel 11.05.2012 kell 17.00.
 
Jorge Manilla on pärit Mehhiko kullasseppade perekonnast. Ta õppis kujutavat kunsti Mehhiko San Carlos’e Akadeemias. Mehhiko Kaunite Kunstide Instituudi Käsitöö – ja Disainiakadeemias sai ta kõrge tehnilise tasemega juveliiri koolituse. Aastaid hiljem, pärast Belgiasse kolimist ja õppima asumist Karel de Grote Akadeemiasse, tuli tal unustada seni omaseks saanud traditsiooniline suhtumine ehtesse. Manilla asus uurima ehete kultuurilist tähendust, kontseptuaalseid võimalusi ja eksperimenteerib siiani erinevate materjalide ja tehnikatega.

Manilla ulatuslik looming on ühtaegu nii ülimalt kaunis kui ka äärmiselt häiriv. Atraktiivsus, vastumeelsus, ebamugavus. Kunstniku tööd seavad tema enda vastamisi oma religioosse kasvatusega ning vaataja kaasaegse Mehhiko vastuolulise religiooni võimsa ja intiimse tunnetusega. Tema töödest võib leida viited religioossetele piltidele ja ikonograafiale kus kujutatakse mehhiklaste sageli piinarikkaid ja valusaid suhteid oma usuga. Puit, luu, tekstiil, nahk ja hõbe on kokku sobitatud ja sellele on antud peaaegu äratuntav kuju: võimalik anatoomiline kehaosa, rida väikseid kimbukesi, mis võiksid olla väikesed lapsed, tundmatu usuline seade. Manilla ei häbene eksperimenteerida igat liiki materjalide ja tehnikatega, samuti ei jäta ta kasutamata oma erakordseid metallitöötlus oskuseid.

See mida näeme ehetes näitusel “Ainult mälestused / Only memories”, on kire tumedam pool. Emotsioonidest lõhestatud kehas haigutav tühjus. Need on tumedad, väändunud, murtud vormid kusagil Armastuse ja Surma piirimail. Seal elav kirg kehastub neis. Nad küsivad kui kaugele võime minna neid piire uurides ja enamgi veel, mida on vaja, et hoida seda lõpp-punkti nii kaua kui võimalik. Need teosed räägivad keeles mis on sündinud dualistlikust ideoloogiast – et midagi luua, tuleb see esmalt hävitada. Selle füüsiliseks väljundiks nende tööde puhul on naha lõikumine ja töötlemine – “haava” tekitamine, uute piiride loomine ja seejärel materjalide uuesti kokkuliimimine. Nii loob Jorge Manilla ehteid mis balansseerivad omaenda esteetilise ja füüsilise kuristiku piiril.
Näitusel eksponeeritud kollektsioon on inimhinge erakordne moraalne ja füüsiline anatoomia, mida ei presenteerita kui hoolikalt lahatud meditsiinilisi näidiseid vaid kui suuremeelselt palsameeritud sõjahaavu isiklikus võidumärkide kogus.
 
Näitusi Hop galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht