Jüri Ojaveri isikunäitus “Song” Tallinna Kunstihoones

Eero Kangor

Olete oodatud

Jüri Ojaveri isikunäituse

“Song”

avamisele Tallinna Kunstihoones teisipäeval, 18. septembril kell 16.

Jüri Ojaver (1955) on vaieldamatult üks Eesti kunsti eredamaid isiksusi. Tema tegevusvaldkonnaks on olnud kolmemõõtmeline kunst, peamiselt installatsioonidena, aga ka video- ja tegevuskunst. Ta tuli kunsti 1980. aastate algul, noppis 1990. aastatel Sorosi Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse aastanäituste peapreemiad, osales 1995. aasta Lõuna-Korea Kwangju biennaalil, esindas Eestit 1999. aasta Veneetsia biennaalil, on aktiivne Eesti Energia kunstirühmituse liige ning on õpetanud Eesti Kunstiakadeemias nii noori skulptoreid, metallikunstnikke kui ka paljusid teisi.

Jüri Ojaveri on huvitanud mälutemaatika, õigemini tema suhe olnuga ja olnusse nii üldises kui isiklikus mõttes. Nii võib Jüri Ojaveri täie õigusega nimetada eksistentsialistiks, kuigi paljusid tema töid, eelkõige tegevuskunsti akte, võib pidada iseäraliku huumoriga võllanaljadeks. Johannes Saar iseloomustab Jüri Ojaveri kunstniku peatselt ilmuvas kataloogis poeetiliselt, kuid täpselt: “Jüri otsib aegade raami, kadreerib end erinevatesse plaanidesse ja maastikesse, üritab oma viludaks tõmbuva olemise ümber kokku heegeldada pärandi kohevat kasukat, ent leiab end lõpuks ikka üksi väljal nagu korstnapühkija, kelle tööst jäävad maha suitsevad tukid.”

Tallinna Kunstihoone näitus on kahtlemata kunstniku seni kõige ulatuslikum isikunäitus. Seda võib vaadata omamoodi kokkuvõttena, aga mitte mingil juhul retrospektiivina. Jüri Ojaver on elav ja arenev kunstnik, tema kunst elav organism. Kuigi Kunstihoone näitus ei koosne ainult uutest, just selle näituse tarvis tehtud töödest, saab seda ometi vaadata tervikliku projektina – uute ja vanade tööde dialoogina kõige otsesemas tähenduses.  Kunstnik on valinud oma loomingust krestomaatilised tööd – seda nii Eesti kunsti laiemas kontekstis kui ka kunstniku isikliku tähenduse mõttes – ning teinud neile Kunstihoone saale silmas pidades vana tööga aktiivselt suhtleva paarilise. Nii saab Jüri Ojaveri näitust vaadata kahel tasandil: tema kunsti ja mõtte areng läbi loomingu ning selle tõlgendus kunstniku enda poolt. Jüri Ojaver on võtnud endale ambivalentse, looja ja tõlgendaja topeltrolli ning pannud sellega vaataja keerulisse kuid huvitavasse olukorda.

Juba näitusenimi “Song” osutab ambivalentsusele, mitmeti tõlgendamise võimalusele: arstiteaduslikus mõttes tähendab see mingi elundi või selle osa väljasopistumist ümbritsevatesse kudedesse, inglise keeles aga tähendab “laulu”, maailma ajaloo peale mõeldes osutab see Hiina ühele mõjuvõimsamale ning ka edukamale dünastiale – Songi dünastiale. Nii nagu projekti tulemus – Kunstihoone näitus ja selle nimi, nii oli näitusele eelnev protsess dialektiline, dünaamiline, täis muutusi ning muutuste tõlgendamist. Esialgne idee “lagunemise ilu” modifitseerus “kõike on kaheks” ning omandas lõpliku kuju “songana”.

Näituse raames toimub ka kohtumine kunstnikuga. Täpsem aeg teatatakse peatselt.

Näituseteksti koostas ja täpsemat infot näituse kohta jagab

Reet Varblane, reetvarblane@gmail.com, tel: 55 65 50 14

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital
Näitus jääb Tallinna Kunstihoones avatuks 28. oktoobrini

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht