Kaire Nurga “Toomiku-loeng 1”

Triin Tulgiste

ART IST KUKU NU UT haridusprogramm.

Esmaspäeval, 10. septembril algusega 18.00 toimub Tartu Kunstimajas (Vanemuise 26) maalikunstniku ja Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõu Kaire Nurga loeng „Toomiku-loeng 1“.

Esimene Toomiku-loeng keskendub Toomiku loomingu algusperioodi kuuluvale mastaapsele ühisperformance’ile AAAA , mis leidis aset 21. II 1993 Türisalu pangal ja oli pühendatud Tõnu Toomiku mälestusele. Selle autorlus oli õigupoolest kollektiivne: Jaan Toomik, Jaan Jaanisoo, Jaan Paavle, Rauno Remme; osalus samuti: Mare Tralla, Anneli Remme, Anu Soolep, Tarmo Teder, Tarvo Kaubi, Toivo Roos. 

Materjalid:

–          ETV Kunstisaadete 9-minutiline kokkuvõte AAAA-st

–          Jaan Toomiku ja Urmas Vaino kommentaarid

–          ilmunud vastukajad Eesti tollases ajakirjanduses

Põgus lühilink AAAA  autoreid inspireerinud John Cage’i helikäsitlust.

(mh tsiteerides Daniel Charles’i kõnelusi Cage’iga)

Kõrvutav lühilink Marina Abramovici ja Ulay Relation Works-perioodi  (1976-80) kehakesksetest performance’itest ja  autorefleksioonist.

Provisoorne pilk performance’likkusele üldisemalt Jaan Toomiku loomingus.

*Kokku kavas Jaan Toomiku loomingust 8 ateljee-loengut.

ATELJEE-LOENGU  VORM

Ateljee-loengud on teatud AVATUD ATELJEE situatsioon.

Ateljeeloengu VORM on võimalikult süntees- ja multivorm, hõlmates loengut, vaba vestlust-arutelu-ettepanekuid-loovprojekte, performance’likke elemente jne.

ATELJEE-LOENG on autori-algatus, põhineb paljude erinevate loenguvormide ja õpetamismetoodikate läbipraktiseerimisel;  eesmärk on rohkete kõrvutuste ja probleemipüstituste kaudu teha võimalikult tajutavaks spetsiifiliselt (kaasaegne) kunstiline keel / sõnum.

Ateljee-loengu vorm on avatud muutustele, sh vastuvõtlik kuulajate ettepanekutele.

Ateljee-loengud toimuvad konkreetses ateljee-keskkonnas, Tartu Kunstimaja 34 m²-lises ateljees, mis aastatel 1959-94 kuulus Ilmar Malinile, alates a-st 1996 – Kaire Nurgale. AVATUD ATELJEE SITUATSIOON hõlmab/sisaldab mh ka kohapealset isiklikku kunstiraamatukogu ja peamisena – vahetut loovkeskkonda Kunstimaja kui terviku kontekstis (koos kõigi selle ateljeede ja näituseruumidega).

Loenguruumi mahutavus maksimaalselt ca 20 inimest.

Loeng kuulub kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UT haridusprogrammi ning täiendab  Tartu Kunstimuuseumis 18. novembrini avatud näitust „MÖH? FUI! ÖAK! OSSA! VAU! Eesti kaasaegse kunsti klassika“. Loeng on tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht