Kaljo Põllu Eesti maastikud Kumus

Evelina Vedom

Teisipäevast, 28. maist saab Kumu kunstimuuseumi graafikakabinetis vaadata näitust „Kaljo Põllu. Eesti maastik”. Väljapanekul on eksponeeritud teosed graafikasarjast „Eesti maastik”, samuti lehti sarjadest „Kodalased” ja „Kalivägi”. Põllu metsotintomaastikud moodustavad seni eraldi eksponeerimata unikaalse graafikasarja.

„Eesti maastiku kujund kasvas Kaljo Põllu graafikas suurejooneliseks, samas aga lihtsaks algkujundiks. Sametine mustvalge metsotintotehnika puhastab maastikumotiivi ja annab sellele müstilise mõju, eriti musta taevaga öövaadetes,” ütles näituse kuraator ja Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu juhataja Anne Untera. „Sellised iseloomustused nagu idüll, mütoloogiline tegevusväli ja vaimne maastik, mida võib kasutada Kaljo Põllu lehtede puhul − viitavad prantsuse, leedu ja soome 19. ja 20. sajandi vahetuse sümbolismile. Põllu jäi aga siiski tugevalt seotuks kodumaise realiteediga.”

1970. aastate suurte graafikasarjade („Kodalased”, „Kalivägi” jt) kõrval olid maastikugravüürid neile eeltööks ja kunstnikule oma kujutamisobjektiga kontaktihoidmiseks. Põllu maastikke valitseb hiidnaine – Taevalik Maailma Esiema –, kelle kehavormid korduvad rünkpilvedes ja küngastes. Maastikul tegutsevad selle juurde kuuluvad põhjamaised loomad ja linnud – metssiga, rähnipere jne. Üks läbiv sümbolistlik element Kaljo Põllu graafikas on päike, pimeduse vastand.

Kaljo Põllu oli alates 1962. aastast Tartu Ülikooli kunstikabineti juhataja, 1975. aastast Eesti Riikliku Kunstiinstituudi joonistuskateedri dotsent, 1988. aastast professor. 1978. aastal hakkas Põllu korraldama legendaarseks kujunenud õppeekskursioone soome-ugri rahvaste juurde (peamiselt Venemaale). Põllu oli Eesti Kunstiakadeemia ja Jyväskylä Ülikooli audoktor ning 2007. aastal Tartu Ülikooli rahvusmõtte auhinna laureaat. Kaljo Põllu on loonud modernistlikke kolmemõõtmelisi objekte, sotsiaalse sisuga graafikat, maale, eksliibriseid, illustreerinud ka Lennart Meri raamatuid, avaldanud uurimusi kaljukunstist jne.

Kumu kunstimuuseumi graafikakabinet toimib muude näituste kõrval muuseumi kollektsiooni analüüsi ja esitluse paigana. Ajalised piirid seab Nõukogude Eesti periood 1945–1990, kuid eesti graafika oli eriliselt edumeelne kunstiliik just 1960.–1980. aastatel. Sellel ajal tegutses palju väga professionaalseid graafikuid, kelle looming on suures osas jõudnud Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni. Seekordne teemanäitus on arvult kaheksas.

Septembris toimub Kumus kohtumine ja vestlusõhtu Kaljo Põllu õpilastega.

Näituse kuraator: Anne Untera

Näituse kujundaja: Villu Plink

Eesti Kunstimuuseum tänab Kaljo Põllu järeltulijaid koostöö eest.

Näitus „Kaljo Põllu. Eesti maastik” on avatud kuni 6. oktoobrini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht