Kastellaanimaja avab teatrihooaja

Reedel, 10. jaanuaril kell 15 avame Vilde muuseumis koostöönäituse "Vilde teatrist ja teater Vildest" esimese poole, mis avab teemat "Vilde teatrist".

Näitus tutvustab kirjanik Vilde teatrikirge, teda kui näitekirjanikku, dramaturgi, kriitikut ja visionääri ning toimub paralleelselt Vilde muuseumis ja Särevi Teatritoas. Näitus on pühendatud näidendile ?Pisuhänd?, mis ilmus detsembris 100 aastat tagasi.

E. Vilde suundumine draamaalale ei olnud hoopiski mitte juhuslik, kirjanik oli valmistunud selleks kogu oma kirjandusliku tegevuse kestel. Ta armus teatrisse juba oma 14. eluaastal, kui Brunbergide ehk Eduardi tädi pere nooruki Tallinnas saksa teatrisse kaasa võttis.  Tema huvi teatri vastu oli nii suur, et ta katset tegi näitlejaks hakata, mis aga luhta läks, sest tal selleks kunstiks vähimatki annet polnud. Vilde oli õieti esimene, kelle sulest hakkasid järjekindlamalt ilmuma kirjutised eesti näitemängu kohta ja ta astub esile kui oma aja kõige kompetentsem teatrikriitik. Tema arvustuste peamiseks sihiks oli juhtida meie näitemängutegelasi ajast ja arust ajaviitetükkide juurest sisukamate ning elusügavamate lavateoste juurde.
Vilde on öelnud: “Ma arvan aga, et ma kohe hakatusel näitekirjanikuks oleksin hakanud, kui see töö tol ajal tegijat vähegi tasuda oleks suutnud, kui  meil üksainuski kunstikõrgune ja aineliselt paremini fundeeritud eesti teater oleks olnud”. Elu viis aga teist rada, Vilde aus tööle Virulase toimetusse ja jäi ajakirjaniku põlve pidama pikkadeks aastateks.  Tema südameasjaks jäi aga väsimatu võitlus eesti kutselise teatri eest.

Näituse teine osa “Teater Vildest” avatakse Eesti Teatri ja Muusikamuuseumi filiaalis Särevi Teatritoas (Tina 23-13) 23. jaanuaril. Särevi Teatritoas eksponeeritav näitus heidab pilgu Särevi ja Vilde kokkupuutepunktidele ning Eduard Vilde kolme näidendi – “Tabamata ime”, “Pisuhänd” ja “Side” lavateekonnale, tuues esile näitlejate-lavastajate meenutusi ja fotosid kunagistest tähtlavastustest.

Täpselt nii, nagu lavastaja ja dramatiseerija Andres Särev ja Eduard Vilde üksteist külastasid, saavad ka näituse külastajad võtta ette jalutuskäigu ühe suurmehe kodust teise.

25. jaanuaril kell 16 on meil suur rõõm esitleda ka taaslavastatud näitemängu “Tabamata ime” T-Teatri näitetrupi esituses. Lavastaja Auri Jürna (VAT Teater). Esietendus ja ka järgnevad etendused toimuvad Vilde muuseumi suures saalis.

Valminud on ka haridusprogramm põhikoolile “Eesriide ees ja taga”, mis tutvustab teemasid näitekirjandus, teater ja tegelaskuju. Vilde muuseumis on näitus avatud 30. märtsini 2014. Muuseum on üksikülastajale avatud kolmapäevast pühapäevani, gruppidele esmaspäevast reedeni 11.00 – 17.00.

Särevi Teatrituba on avatud etteteatamisel  info@tmm.ee või 55605730,  Annely Voitka. Veebruaris on teatrituba avatud igal laupäeval.

Näituse on kujundanud Illimar Vihmar ja Sander Põllu.

Eduard Vilde Muuseum/Kastellaanimaja Galerii

Roheline aas 3, Tallinn

www.linnamuuseum.ee/vilde

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht