Kohtumine Keiu Kullesega näituse “Ornament – võti maailma” raames Uue Kunsti Muuseumis

Uue Kunsti Muuseum

Pühapäevani, 8.jaanuarini on Uue Kunsti Muuseumis on avatud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ehteaastale pühendatud näitused - „Ornament – võti maailma. Traditsioonist disainini“ - Keiu Kullese „Rahvapärased ehted“   Pühapäeval kell 12-14.00 kohtumine ehtekunstniku Keiu Kullesega. Toimub ehete konsultatsioon ja müük. Ehtekunstnik annab nõu emadelt-vanaemadelt päritud ehete restaureerimiseks või puhastamiseks. Keiu Kullese sõnade kohaselt on tore taaselustada esivanemate väärtustatud ehteid, mida pärandati põlvest põlve. Kunstnik on väga tänulik, kui lihtsalt vaatamiseks tuuakse kaasa mõni haruldane perekondlik vana sõlg või ehe. Soovi korral võib tellida restaureerimist.     Näitus  „Ornament – võti maailma. Traditsioonist disainini“ on koostatud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ehteaasta ning taasasutamise kahekümnenda aastapäeva puhul, mille kulminatsiooniks oli hiljuti Tallinnas toimunud samanimeline rahvusvaheline konverents, kus esines kunstnikke, käsitöölisi ning disainereid üle terve Euroopa. Räägiti oma edulugudest, kus toodangu aluseks on paikkondlik lugu, kohalik kiri, muster, ornament.

Näitust korraldav organisatsioon Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit on kuni 2013. aastani ka Põhjamaade käsitööliikumise juhtriik. Näitustesari annab üheaegselt ülevaate Eesti traditsioonidest inspireeritud käsitöö ja disaini hetkeseisust ning rahvusliku ehtekunsti arengust ja taassünnist. Samuti tutvustab teemakohaseid õppeülesandeid käsitööd õpetavates koolides.

Traditsioonidest lähtuva tekstiili näitusesaali toomise eesmärk on tutvustada ornamendi arengut ja võidukäiku Eesti uuemaaegses rahvakunstist inspireeritud tekstiilikunstis.

Näitus algab Rocc al Mare Kooli kaheksandate klasside õpilaste Kristina Rajando ornamendiõpetuse tundide raames valminud tööde esitlusega ja lõppeb väärikate vaibakunstnike loominguga, kes on olnud mitmete põlvkondade tekstiilikunstnike juhendajad ja inspireerijad. Näitusel eksponeeritakse aeganõudvates tehnikates valmistatud tekstiile: gobelääne, põimevaipu ja traditsioonilistes sidustes kootud rahvuslikke vaipu. Esinevad Anu Raud, Ehalill Halliste, Malle Antson, Christi Kütt, Riina Tomberg, Astri Kaljus, Kadri Vissel. Tutvustame ornamentika kasutamise järjepidevust Eesti traditsioonis.

Lisaks saab näha meisterlikku etnograafiast inspireeritud tikitud kinnaste kollektsiooni Kristi Jõestelt.

Setu rahvakunstist inspireeritud esemeid esitlevad Evar Riitsaar ja Kauksi Ülle. Koostöös on nad vanad mustrid elustanud pakutrüki tehnikas ikoonilinadel. Samadelt autoritelt on väljapanekul ka vanade tapeetide käsitrükis rekonstruktsioonid ja seto ornamendist inspireeritud tapeedid. Näituse teine eesmärk on tutvustada meie käsitööettevõtjate ornamendikasutusel põhinevat loomingut ja Eesti disainerite interpretatsioone antud teema tootearenduses.

Näituse koostaja soovib pakkuda vaatajale käega katsutava ja ilu anda mõtlemisainet rahvapärase ornamendi, mustri või kirja arengutest tänapäevaste tarbeasjade kontekstis.

Näitusel osalevad nii kogenud tegijad kui uued tulijad. Need on kunstnikud, disainerid ja käsitöölised, kes soovivad end avada maailmale läbi ornamendi ja on keskendunud tootearendusele või alles liiguvad oma loominguga selle suunas. Näha saab nii käsitööd ja disaini õpetavate kõrgkoolide – Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Kõrgem Kunstikool, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia õpilastöid kui ka nende õpetajate Monika Järgi ja Mare Kelpmani töid. Toodetega esinevad OÜ Kodukäsitöö ja Raja Kohv, OÜ Emma Leppermann ja Mae Kivilo, OÜ Ruut ja Triip ja Riina Tomberg, Kristjan Jagomägi ja Design Factory, Lembe-Maria Sihvre ja Nukutuba, Ulve Kangro, Liina Viira ja Inglismaal elav ja tegutsev tüpograaf Evelin Kasikov. 

Näituse koostajad ja kujundajad,
Liina Tepand
Liisa Tomasberg  

Näituseid toetab:
Eesti Kultuurkapital, Pärnu LV

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht