Kontserdisari “Kuldne klassika” keskendub Mozarti surematutele teostele

40. sümfoonia ja reekviem on kontserdi peateosed, esitajateks Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Pärnu Linnaorkester, dirigendiks Eri Klas.

 
Märtsikuus tuleb Pärnu Linnaorkestrile külla värskelt Grammyga pärjatud Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos oma suurepäraste solistide Kaia Urbi (sopran), Helis Naerise (alt), Raul Miksoni (tenor) ja Olari Viikholmiga (bass). Vägesid juhatab maestro Eri Klas. Eesti Kontserdi korraldatava kontserdisarja “Kulne klassika” raames tulevad ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti ühed kuulsaimad teosed: 40. sümfoonia ja reekviem.
Reekviem on 35-aastaselt siit ilmast lahkunud Mozarti viimane teos. Selle suurejoonelise teose sündi saadavad siiani kuuldused ja salapära. Legendi järgi olevat 1791. aasta juulis Mozarti juurde ilmunud tundmatu, kes tellis heliloojalt reekviemi. Selline tellimus olevat raskesti haiget Mozartit hingepõhjani vapustanud. Teda kummitas aina enam mõte, et ilmus saadik teisest ilmast ja käskis tal luua omaenda surmamissa. Teost alustas Mozart oktoobris, novembri lõpus ta haigestus ja suri 5. detsembril oopust lõpetamata. Tema naine pöördus mitme Mozarti kolleegi ja õpilase poole palvega teos lõpetada. Viimaks võttis selle töö enda peale Franz Xaver Süssmayr, helilooja majasõber ja assistent. Reekviem kõlas esimest korda 1792. aastal.
Mozarti reekviemi muusika on tohutu mõjujõuga jäänud kõige laiema publiku kõrvu tänu Miloš Formani kaheksa Oscarit võitnud filmile “Amadeus”.
 
40. sümfoonia on kaheldamatult üks tuntumaid klassikalise muusika meloodiaid üldse. See kõlab kontserdilavadel, lugematutel helikandjatel, äratuskellades, telefonihelinates … Seda on seatud kõikmõeldavatele koosseisudele, kuid üks mis kindel – kõige õigem on kuulata seda Mozarti üht vähestest minoorsetest helitöödest sümfooniaorkestri ettekandes, kontserdisaalis ning just selles hetkes ja emotsioonis, millesse parajasti panustavad nii muusikud laval kui publik saalis. Ikka ja jälle vaimustab ta nii esitajaid kui kuulajaid ning toob klassikalise muusika juurde inimesi, kes poleks osanud arvatagi, et see võib neid liigutada.
See ongi kuldne klassika!

Kontserdid:
R 21.03.2014 kell 19 Pärnu kontserdimaja   
L 22.03.2014 kell 19 Estonia kontserdisaal  

lauri.aav@concert.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht