Kontsert “Öölaulud” Straussi ja Wolfi loominguga

Sirp

Festivali “Saksa kevad” raames toimub 24. mail Tallinnas Mustpeade majas ja 1. juunil  Tartus Saksa Kultuuri Instituudis kontsert “Öölaulud” Hugo Wolfi ja Richard Straussi laululoominguga. Esitajateks on Iris Oja (metsosopran) ja Kadri-Ann Sumera (klaver), korraldajateks Eesti Interpreetide Liit koostöös Saksa Kultuuri Instituudiga.

Strauss ja Wolf on saksa lied’i-kultuuri küpseima ajajaärgu esindajad. Just klaveripartii olulisus ja läbitöötatus on siin silmatorkav – kui lauljal on kanda n-ö jutustaja roll, siis meeleolud, muutused ja draama toimub sageli just klaveri partiis. Muusika järgib väga täpselt ja vaimukalt sõna ja lisab tekstile uusi alltähendusi ja mõjukust.

Romantilistele hingedele on ikka just öö oma salapärase hurma ja üksildusega südamelähedane. Öösel on aega kummalisteks mõteteks ja hõrkudeks tunneteks, helideks ja lõhnadeks. Meie järgmise nädala kontserdi Straussi ja Wolfi laulud ongi suures osas ööd täis – armastajad kohtuvad siin salaja hämaras metsatukas, jalutavad käsikäes kuupaisteöös või ajavad magamistoatormis üksteise soenguid segamini, üksildased unistajad saadavad oma mõtteid tähtede seljas armastatu poole teele ning vähkrevad unetus südamevalus, poeedid kuulatavad öö luulet ning nõiad ratsutavad kuljuste tilinal – fantaasiamaailm ärkab ellu. Lisaks toimuvad öösel lõbusad peod, mille tagajärjed ei pruugi hommikul enam kõige meeldivamad olla… Geniaalsetele heliloojatele kohaselt kajastub ja võimendub kogu see tundeskaala muusikas.

Iris Oja on üks Eesti nõutumaid lauljaid. Tema mahlaka tämbriga varjundirikas hääl, suur hääleulatus ning haritus võimaldavad tal laulda repertuaari renessansist tänapäeva heliloojate ekspressiivseimate teosteni. Aastast 2000 on ta olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja ning solist. Oja on esinenud Tallinna Kammerorkestri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Moskva Kammerorkestri, Concerto Copenhageni jt eest ning teinud koostööd dirigentidega nagu Neeme Järvi, Paul Hillier, Tõnu Kaljuste, Nikolai Aleksejev, Olari Elts, Roland Böer, Eri Klas jt. Iris Oja on paljude kaasaja autorite uudisteoste (esma)esitaja ja -salvestaja ning on järjepidev esineja enamikel Eesti festivalidel. Ta kuulub kaasaegse muusika ansamblisse Resonabilis. 2006 ilmus Harmonia Mundi tellimusel lauljatari esimese sooloplaat Rahmaninovi ja Šostakovitši lauludest (pianist Roger Vignolese).

Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna muusikakeskkoolis, Eesti muusikaakadeemias ja Kölni muusikakõrgkoolis, saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Solistina esinenud mitme orkestri ees nagu ERSO, Dresden Sinfonietta ja Pärnu Linnaorkester. Olulisel kohal on ka kaasaegse muusikaga tegelemine; Tartu Uue Muusika Ansambli asutajaliige ja kunstiline juht. Käesoleval ajal tegutseb H. Elleri nim Tartu muusikakoolis ning on teinud kaastööd Klassikaraadiole.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht