Kristring Hobusepea galeriis

Elin Kard

Kolmapäeval, 22. VII 2009 avati Hobusepea galeriis Kristringu (1962) isikunäitus „Vaimustav antiik“.

Kristring alias Aimar Kristerson on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli (Eesti Kunstakadeemia) maalikunstiosakonna ja osaleb näitusetegevuses alates 1985. aastast. Ta on osalenud ligi sajal ühisnäitusel Eestis, Leedus, Rootsis, Poolas, Saksamaal, Bulgaarias, Ameerika Ühendriikides, Itaalias, Soomes, Hollandis, Venemaal ja Valgevenes; käesolev isikunäitus on kunstnikule 29-s. Avataval näitusel eksponeerib Kristring 2007. aastal alguse saanud projekti, Berliini kunstimuuseumides tehtud ülesvõtteid kombineerituna tsitaatidega. Kui fotodel olevate antiikteoste autorid jäävad vaatajale anonüümseks, siis fotosid saatma valitud tsitaatide autor on kõikjal üks – Kristring. Tuues antiiksete jumaluste täiuslikust vaatajani vaid läbi valitud ajahambast puretud detailide ja personaliseerides teksti; loob Kristring nihestatuse, täites pildi ja teksti vahelise ala hoolikalt varjatud irooniaga.

Kristring iseloomustab avatavat näitust järgnevalt: „Pean ütlema, et olen muuseumi-de sõber ja hoolimata üldlevinud hoiakust, et neid peetakse igavateks kohtadeks, külastan neid võimalusel meelsasti. Igavad! Mitte alati. Selle tõestuseks olgu või seekordne väljapanek “Vaimustav Antiik”. Te  veenduge ise, et muuseumides leidub vaid selliseid pärle, millele praeguste piltide tsiteeriv kollektsioon rajaneb.

Mind on ikka erutanud kuhugile sügavamale sukeldumine – ideelises, ajalises või mõnes muus mõttes. Olgu selleks siis antud juhul antiik, mille taustal moodne vabadus näis üsna kahvatu nähtusena. Nüüd lebas see materjal minu ees nii alasti ja ehedalt, oodates vaid üles võtmist. Nägin selles kohe oma tulevast näitust, nüüdset väljapanekut. Nii leidis see muuseumide kuld otsetee läbi fotoläätsede minu arvutisse, kus see uinund olekus ootas oma printsi suudlust, kelleks juhtumisi osutusin mina. Viimasel ajal naudingi teatavat paparatšonismi hämarates muusade majades, milles ei puudu ka oma ligitõmbav mõju. Ikka käe pealt ja välguta, valvureid ja turvakaameraid üle kavaldades.

Ideede ja kujundite teatav kahesus ja mitmeti avaldavus, mis mind kunsti tehes köidab, iseloomustab ka neid valikuid. Samas on näitus nii lihtne ega eelda vaatajalt keerukat kunstisiseste taustade tundmist. Teadmine iseendast (meheks-naiseks olemisest) ja selle kõrvutamine taiestega, mis toetuvad end tõestanud väärtuslikule antiigile on igal juhul elamuslik kogemus.“

Näitus jääb avatuks kuni 3. augustini 2009.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Hobusepea galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht