Kroonitud pead Narvas

Narva Muuseum

Neljapäeval, 9. mail, kell 16.00 avatakse Narva Linnuse torni neljandal korrusel näitus „Kroonitud pead Narvas”.

Alates Narva linna tekkimisest on linn olnud nii sõjalise kui ka kaubandusliku tähelepanu objektiks. Seda on seletatud soodsa geograafilise ja strateegilise asukohaga. Hoogne Ida ja Lääne vaheline kaubandus edendas linna kasvu ja õitsengut. Aga tema sõjaline väärtus avaldus kaitseehitistes. Narva oli kõige intensiivsemalt arenenev linn XVII sajandil.

Seetõttu külastas linna tohutu hulk inimesi, kelle seas olid nii lihtsad talupojad ja käsitöölised kui ka rikkad kaupmeehed ja teised tuntud tegelased. Oma reisidel läbisid linna kirjanikud ja luuletajad, diplomaadid ja rändajad, usuinimesed ja kroonitud pead.

Viimaste viibimine Narvas oli tähtsündmus, mitte ainult elanikele, vaid ka kogu piirkonnale. Kuningate, tsaaride ja keisrite tähelepanu Narvale demonstreeris linna olulisust kogu riigile.

Tavaliselt külastasid kroonitud pead Narvat tööreisil, mõnikord ka lihtsalt läbisõidul. Samuti juhtus, et monarhi saabumine linna ei tähendanud rahu, vaid hoopis sõda.

Näitus jutustab viieteistkümnest kroonitud peast, kes on külastanud Narva linna alates XVII sajandist kuni XX sajandini. Külastuste lühiandmed on näha monarhide piltide all olevatel tekstidel. Narva muuseumi kogudest pärinevad eksponaadid loovad näitusel mälestuste saarekesi juba möödunud ajastutest.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitus on avatud kuni 16. septembrini.

Koostaja: Vadim Bulatnikov, Narva Muuseumi teadur-koguhoidja

Kujundajad: Tatjana Sonina ja Jekaterina Averko

INFO: Anna Judina, näituste ja ürituste kuraator, tel. 359 9242, e-post: naitused@narvamuusem.ee

http://www.narvamuuseum.ee/?next=pressiteated&id=1293&menu=menu_kula

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht