Kultuuriminister arutas Riigikogu sotsiaalkomisjoniga loovisikute sotsiaalseid tagatisi

Ave Toots-Erelt

Minister Laine Jänes andis täna Riigikogu sotsiaalkomisjonile ülevaate kultuuriministeeriumis kavandatavate loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatuste kohta, mis puudutab peamiselt loovisikute sotsiaalseid garantiisid.

“Peame vajalikuks muuta seadust nii, et selle alusel pikeneks loometoetuse maksmine kuni aastani. Tegemist on toetusega, mida makstakse vabakutselisele loovisikule, kellel ajutiselt puudub loometegevusest laekuv sissetulek. Praegu võimaldab seadus maksta loometoetust loomeliidu liikmele kuni pool aastat”, selgitas kultuuriminister.
 
Ministri sõnul tuleks täiendada seadust ka nii, et loometoetuse saamise perioodil oleks isikule lubatud tulu saamine seaduses määratletud allikatest. See muudatus oleks vajalik seetõttu, et tulu, mida loovisik praktikas saab, on enamasti väikesemahuline ja ebaregulaarne. Näiteks kui selline tulu tuleb, et tähendaks see automaatselt loometoetuse katkemist.
 
Täna kehtiva seaduse alusel aga ei tohi vabakutseline loovisik omada mingisugust sissetulekut perioodil, mil ta saab 6-kuulist loometoetust. Samas on aga loovisikute tegevuse eripära arvestades tekkinud praktilised probleemid.
 
Nii võiks ministri sõnul kaaluda kahte varianti – kas piiritleda, et laekumine ei tohiks ületada loovisikule makstava loometoetuse ühe kuu summat või lubada sel perioodil laekumisi loometegevuse toetamiseks stipendiumide ja toetuste näol fondidest ning ühingutelt, määratlemata summat.
 
Vastavalt kirjanike liidu ettepanekule tuleb täpsustada ka vabakutselise loovisiku mõistet, kuna praegusel juhul võimaldab sõnastus mitmetitõlgendatavusi.
 
Sotsiaalkomisjon kiitis kultuuriministri ettepanekud loovisikute ja loomeliitude seaduse muutmise kohta heaks.
 
Minister Laine Jänes kinnitas, et loovisikute ja loomeliitude seadusemuudatusi arutatakse homme veelkord kaunite kunstide nõukojaga, kuhu kuuluvad loomeliitude esindajad.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht