Kumu kunstimuuseumi pikal kolmapäeval saab tutvuda kaasaegse Sloveenia kunstiga

Evelina Vedom

Kolmapäeval, 17. oktoobril kell 18 kutsub Kumu kunstimuuseum kõiki oma sõpru  ekskursioonile näitusel „IRWIN. Konteksti loomine” kuraator Ellu Maari juhtimisel. Vene keeles tutvustab näitust kunstiteadlane Helena Risthein. Näitus käsitleb olulisemaid teemasid ja suundi IRWINi loomingus: maale, Ida-Euroopa kunstiajalookirjutust käsitlevat uurimuslikku tegevust ning fiktiivse NSK riigi käekäiku. Osalemine muuseumipiletiga.
 
„IRWIN on rahvusvahelises plaanis tunnustatud ja tõsiseltvõetav kunstirühmitus, mille ligi 30 aastat väldanud tegevusest annab Kumu näitus kokkuvõtliku ülevaate,” ütles näituse kuraator Ellu Maar. „Kunstirühmitus loodi 1983. aastal, tollal Jugoslaavia koosseisu kuulunud Sloveenia pealinnas Ljubljanas tekkinud alternatiivse noortekultuuri tingimustes, mille üheks eestvedajaks oli tänaseks kultuslik industriaalbänd Laibach. Seetõttu peaks näitus huvi pakkuma ka Eestis leiduvatele Laibachi ja laiema rühmituse Neue Slowenische Kunst austajatele.”
 
Kunstirühmitus Neue Slowenische Kunst (NSK), kuhu kuulub ka IRWIN, on kuulutanud end ajas eksisteerivaks riigiks, millel on oma riigisümboolika ja vaba kodakondsus passi alusel. Fiktiivse riigi abil uurib rühmitus nüüdisaja võimusümbolite sakraalsust ja toimemehhanisme.
 
Näitusel on esindatud IRWINi maalid seeriast „Kapital” (1984−2008), dokumentatsioon 1992. aasta kunstisündmusest „NSK Moskva saatkond” ning „Ida kunstikaardi” temaatika ja fiktiivse NSK riigi avaldumised, nagu näiteks NSK kodanike iseorganiseerumine, aktsioon „NSK Garda” eri riikide kaitseväelastega NSK lipuvalves ning IRWINi üleskutsega plakatid.
 
1980. aastate loomingus lähtus IRWIN nn retroprintsiibist, mis seisnes kunsti- ja kultuuriajaloost pärit valmiskujutiste taaskasutamises ja kombineerimises. Oma maalides kõrvutasid nad 20. sajandi alguse avangardi totalitaarsete režiimide propagandakunstiga, käsitledes seeläbi eelmise sajandi pöördelisemaid modernismiutoopiaid, kunsti ja poliitika keerulisi põimumisi, kunsti suhteid valitseva ideoloogiaga ning kujutiste võimu.
 
Alates 1990. aastatest iseloomustab IRWINi kunstipraktikat paralleel suhestuva esteetika ja institutsioonikriitikaga, diskussiooniplatvormide loomine ning rahvusvaheline dialoog.
 
Väljapanekuga kaasneb mahukas ajaleht eesti ja inglise keeles, mis sisaldab Jürgen Harteni, Viktor Misiano, Mary Jane Jacobi, IRWINi ja Ellu Maari tekste. Ajalehe on kujundanud Jaanus Samma ja selle väljaandmist toetanud Eesti Kultuurkapital.
 
Näitus „IRWIN. Konteksti loomine” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 27. jaanuarini 2013.
 
Ekskursioon toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumites 2012. aasta oktoobrist 2013. aasta aprillini, kui Mikkeli muuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00. Kadrioru kunstimuuseum on remondi tõttu suletud.
 
Üritused toimuvad:
Iga kuu 1. kolmapäeval Mikkeli muuseumis
Iga kuu 2. ,3. ja 4. kolmapäeval Kumu kunstimuuseumis

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht