Kumu kutsub Sloveenia kaasaegse kunstirühmituse näitusele

Evelina Vedom

Reedest, 28. septembrist on Kumu kunstimuuseumis avatud Sloveenia kunstirühmituse IRWIN näitus „Konteksti loomine”. Rühmitus on koostanud ülevaate oma peagi kolm aastakümmet väldanud loomingust. Väljapanek esindab Kumu programmis rahvusvaheliselt tunnustatud kaasaegse kunsti suunda. Näitusega kaasnevad publikuprogrammid ja mahukas ajaleht eesti ja inglise keeles.

NB! Kõik huvilised on teretulnud näituse avamisele neljapäeval, 27. septembril kell 18.
Näituse avamisel tegutseb NSK riigi passilaud ja kohapeal väljastatakse kõigile NSK riigi kodanikeks astuda soovijaile passe. IRWINit esindavad näituse avamisel kunstnikud Andrej Savski ja Borut Vogelnik.

„IRWIN on kaasaegse kunsti rahvusvahelisel väljal tunnustatud ja aktiivselt tegutsev rühmitus ning üks silmapaistvamaid endisest Jugoslaaviast tõusnud autoreid,” ütles näituse kuraator Ellu Maar. „Kunstirühmituse viimase aja loomingu üks olulisemaid teemasid on kunstipoliitiline probleemipüstitus Ida-Euroopa ühtse modernismiajaloo koostamise võimalikkusest, mille vahetulemusena on valminud kunstiteos-uurimus „Ida kunstikaart” („East Art Map”).”

Kunstirühmitus Neue Slowenische Kunst (NSK), kuhu kuulub ka IRWIN, on kuulutanud end ajas eksisteerivaks riigiks, millel on oma riigisümboolika ja vaba kodakondsus passi alusel. Fiktiivse riigi abil uurib rühmitus nüüdisaja võimusümbolite sakraalsust ja toimemehhanisme.

Näitusel on esindatud IRWINi maalid seeriast „Kapital” (1984−2008), dokumentatsioon 1992. aasta kunstisündmusest „NSK Moskva saatkond”, „Ida kunstikaardi” temaatika ja fiktiivse NSK riigi avaldumised, nagu NSK kodanike iseorganiseerumine, aktsioon „NSK Garda” eri riikide kaitseväelastega NSK lipuvalves ning IRWINi üleskutsega plakatid.

Viieliikmeline maalirühmitus IRWIN loodi 1983. aastal Ljubljanas rühmituse Neue Slowenische Kunst kunstitiivana industriaalbändi Laibach kõrvale. NSK tegevus taotles valitseva ideoloogia õõnestamist ja ideoloogia toimemehhanismide paljastamist.

1980. aastate loomingus lähtus IRWIN nn retroprintsiibist, mis seisnes kunsti- ja kultuuriajaloost pärit valmiskujutiste taaskasutamises ja kombineerimises. Oma maalides kõrvutasid nad 20. sajandi alguse avangardi totalitaarsete režiimide propagandakunstiga, käsitledes seeläbi eelmise sajandi pöördelisemaid modernismiutoopiaid, kunsti ja poliitika keerulisi põimumisi, kunsti suhteid valitseva ideoloogiaga ning kujutiste võimu.

Alates 1990. aastatest iseloomustab Irwini kunstipraktikat paralleel suhestuva esteetika ja institutsioonikriitikaga, diskussiooniplatvormide loomine ning rahvusvaheline dialoog.

Näituse visuaalid asuvad aadressil:

http://digikogu.ekm.ee/filiaalid/kumu/pressimaterjal/year-2012

Näituse kujundaja on IRWIN. Väljapanekuga kaasneb mahukas ajaleht eesti ja inglise keeles, mis sisaldab Jürgen Harteni, Viktor Misiano, Mary Jane Jacobi, IRWINi ja Ellu Maari tekste. Ajalehe on kujundanud Jaanus Samma ja selle väljaandmist toetanud Eesti Kultuurkapital.

Kolmapäeval, 17. oktoobril kell 18 toimub näitusekülastus koos kuraatori ekskursiooniga sarjas „Pikad kolmapäevad Kadriorus”. Vaata näitusega toimuvaid üritusi www.kumu.ee

Näitus „IRWIN. Konteksti loomine” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 27. jaanuarini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht