Kumus avatakse näitus „Mood ja külm sõda”

Evelina Vedom

Reedest, 14. septembrist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata näitust „Mood ja külm sõda”. Näitus uurib moodi ja sellega seotud nähtusi 1950.–1970. aastate Eestis, võimaldades köitvat sissevaadet Nõukogude Eesti naise eluolusse ning dialoogi Lääne moega. Näitusega seoses ilmub raamat ning toimuvad erinevad publiku- ja haridusprogrammid.

Näitus „Mood ja külm sõda” viib poliitika kokku moega ja kirjeldab muuhulgas Eesti moeloojate, Tallinna Moemaja ja moeajakirja Siluett näitel nõukogude moe arenguid ja taotlusi. Näitus püüab avada nõukogude moele osaks langenud kaksikrolli, milles moel tuli vahendada Läänt Idale ja esitleda Ida Läänele.

Eesti Ajaloomuuseumi ja erakogude kaasabil esitatakse näitusel originaalset Eesti disainerimoodi ja näiteid ajajärgu riietumistavadest. Moekavandid ja fotod pärinevad peamiselt Tallinna Linnaarhiivist, kus hoitakse Tallinna Moemaja ja Silueti arhiive. Põneva sissevaate ajastusse pakuvad dokumentaalfilmid Moskva Filmi- ja Fotoarhiivist, USA Rahvusarhiivist, Eesti Rahvusringhäälingust ja Eesti Filmiarhiivist, samuti omaaegse ajakirja Pilt ja Sõna fotoreportaažid ning Boris Mäemetsa fotod ETK Ühiskaubandusmuuseumi kogust. Ruumi jagub ka intiimsematele teemadele nagu „Lilleline kleit” ja kosmose mõjutused moele. Tutvustatakse 1959. aastal Moskvas Sokolniki pargis toimunud kuulsat Ameerika Ühendriikide näitust.

1950.–1970. aastate Lääne haute couture’i saavutusi vahendavad näitusel Brüsseli Kostüümi- ja Pitsimuuseum ning Pariisi moemajade juures mannekeenina tegutsenud Soome tippmodell Carita Järvinen, tuues Eesti vaatajani Diori, Chaneli, Yves Saint Laurenti, Courrègesi, Nina Ricci jt tuntumate moemajade loomingut. Soome mõju Eesti NSV tänavamoele tutvustab Heinola Muuseum.

Näitusel on elektrooniliselt eksponeeritud üle 60 kaastöö publikuprojektist „Minu armastatuim kleit”, kuhu inimesed üle Eesti saatsid pilte ja lugusid selle ajastu lemmikkleidist.

Näituse kuraatorid ja raamatu koostajad on Eha Komissarov ja Berit Teeäär. Näituse kujundajad Siiri Vallner ja Indrek Peil, raamatu ja näituse graafiliste tekstide kujundaja on Tuuli Aule. Näituse kujunduslahenduste teostamisel oli abiks OÜ Stagecraft.

Näituse visuaalid asuvad aadressil: http://digikogu.ekm.ee/filiaalid/kumu/pressimaterjal/year-2012

Eesti Kunstimuuseum tänab koostöö eest näituse toetajaid Kultuuriministeeriumi, Eesti Kultuurkapitali, Baltika Groupi, Ivo Nikkolot, Tallinna Kaubamaja, LAWINi, ajakirja Mood, Ameerika Suursaatkonda Tallinnas, BLRT Gruppi, Livikot ja Eesti Rahvusringhäälingut.

Näitus „Mood ja külm sõda” on Kumu kunstimuuseumis avatud 20. jaanuarini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht