Kumus saab vaadata veini- ja leivamotiivi kulgemist kunstis läbi nelja sajandi

Evelina Vedom

Reedest, 11. novembrist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Vinum et panis. Veini ja leiva motiiv 16.–20. sajandi kunstis”. Koostöös paljude Eesti muuseumite, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistooriumi ja kogudustega on teoks saanud mitmekülgne, veini ja leiva erinevaid tähendusi avav väljapanek. Näitusega kaasnevad kataloog ja publikuprogrammid. „Eesti kunstimuuseumites pole ajalooline toidukultuur ega vein ja leib kitsamalt seni eraldi käsitlemist leidnud,” põhjendab teemavalikut näituse idee üks autoritest ajaloodoktor Ulrike Plath. „Küsimust maailma küllusest osasaamise võimalustest ja võimatusest on lahatud paljudes kunstiliikides. Vein ja leib – vinum et panis – on võimsad sümbolid, mida leidub mitmesugustes kultuurikihtides.”

Ajaloolisest toidu- ja joogikultuurist ning sellega seotud uskumustest ja lugudest kõnelevad näitusel eksponeeritud maalid, gravüürid, skulptuurid, tarbekunsti ja etnograafilised esemed, samuti raamatud ja fotod. Üksikult ja üheskoos peegeldavad need kord paganlikku, kord kristlikku maailma. Seetõttu jaguneb näitus laias laastus kaheks sakraalseks ja profaanseks pooluseks.

„Näitust vaadates kerkib silme ette üllatuste rida: mida kõike Eestis ei leidu ja kui paljusid kunstiteoseid võib toidukultuurist ning ka ainuüksi veini- ja leivamotiivist lähtuvalt interpreteerida,” ütles näituse kuraator kunstiajaloo doktor Tiina-Mall Kreem. „Kunstipubliku jaoks võiks olla huvitav seegi, kuidas meistritööde kõrval on endale koha leidnud ka „teistsugused” tööd,” lisas Kreem.

Näitusega kaasnevad sarja „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames publikuprogrammid, lisaks ka kunstiõhtud, kuraatoriekskursioonid ja ekskursioonid gümnaasiumitele.

Kumu keraamikaateljees on võimalus osaleda keraamikakursusel, kus saab näituselt saadud külluslikud emotsioonid ja elamused toredateks tarbeesemeteks voolida – leivavormideks, koogitaldrikuteks või veinipeekriteks. Ekskursioonide ja keraamikakursuste kohta saab infot telefonil 602 6074 ja e-posti aadressil kumu@ekm.ee.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud kataloog, mille väljaandmist toetas Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts. Eesti- ja ingliskeelne kataloog pakub valiku veini- ja leivateemalisi kunstinäiteid ning mõtisklusi. Tekstid on koostanud Anu Allikvee, Tiina-Mall Kreem, Kersti Kuldna-Türkson, Marju Raabe ja Anne Ruussaar. Kujundas Mari Kaljuste.

Näitus „Vinum et panis. Veini ja leiva motiiv 16.–20. sajandi kunstis” Kumu kunstimuuseumis jääb avatuks 11. märtsini 2012.

Lisainfo:

Tiina-Mall Kreem

näituse kuraator

Tel 606 6400; 565 8607

E-post tiina-mall.kreem@ekm.ee

Anu Allikvee

näituse kuraator

Tel 60 66 418

E-post anu.allikvee@ekm.ee

Kadrioru kunstimuuseum

Weizenbergi 37

Tallinn


Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht