Kumus saab viimast nädalat vaadata Jüri Kaarma näitus

Evelina Vedom

Pühapäeva, 21. oktoobrini saab Kumu kunstimuuseumi graafikakabinetis vaadata tuntud raamatukujundaja Jüri Kaarma varast loomeperioodi käsitlevat väljapanekut „Must hobune ja teised joonistused”. Näitus viib vaatajaid 1970. aastatesse ja esitab Kaarma eneseleidmise loo sõltumatu kunstnikuna.
 
„Jüri Kaarma 1974. aastal kursusetööna valminud leporello „Must hobune”, millest näitus sai oma pealkirja, kutsus ERKIs esile diskussiooni raamatukujundusest, mille tulemuseks olid lahkhelid ja Jüri Kaarma koolist väljaheitmine,” ütles näituse kuraator Eha Komissarov.
 
Leporello on laialilaotatuna pea seitsmemeetrine, ühendab fotode põhjal tehtud söejoonistusi, guašitehnikas visandeid ja tušijoonistusi ning iga lehekülg käsitleb eraldi teemat. Meeleseisundite, tegelikkuse ja fantaasiapiltide kirjeldustest moodustub omapärane tervik, mille ainsaks siduvaks liiniks on fotode põhjal valminud joonistused mustast hobusest.
 
Näitusel saab vaadata ka Jüri Kaarma 13. osast koosnevat vaba käe söejoonistuste sarja „Surmad ja sisenemised”, mis valmis 1979. aastal. Tööd põhinevad kuulsa Walesi luuletaja Dylan Thomase loomingu paremikku kokkuvõtval samanimelisel luulekogul, mida on korduvalt eestindanud Paul-Eerik Rummo.
 
Lisaks eksponeeritakse näitusel fotode kollektsiooni, mis tutvustab Jüri Kaarma eksperimente kontseptuaalse foto alal. ERKI foto õppemeistrina oli Kaarmal tavaks valmistada igast ülesvõetud filmirullist kontaktkoopiad ja need arhiveerida. Ta reastas paberilehtedele üksteise alla kontaktkoopiate ribasid, tekitades huvitava seriaalsuse efekti. Sel moel sai filmirulli vaadeldavaks muuta, üksteise alla paigutatud kaadrid moodustavad narratiivse koe, mis meenutab mõneti filmikunstile omast kaadrite vaheldumist.
 
Jüri Kaarma (1950–2011) sai tuntuks ajakirjade Vikerkaar, Looming ja Loomingu Raamatukogu sarja kujunduste autorina. Tunnustust pälvisid Jüri Kaarma kujundused Eesti kultuurilugu ja arhitektuuri ajalugu tutvustavatele teostele ning eesti modernistlike kunstnike monograafiatele.
 
Kaarma õppis Tallinna 46. Keskkoolis kunstiklassis koos tulevaste kunstiuuendajate Ando Keskküla, Andres Toltsi, Urmas Pedaniku ja Jüri Okasega. 1971 asus Kaarma ERKIisse graafikat ja raamatukujundust õppima, kuid õpingud katkestas väljaheitmine 1974. aastal. Aastatel 1974–1976 oli Kaarma ERKIs graafika kateedri õppemeister foto erialal. 1981. aastal võeti Jüri Kaarma raamatukujundajana ENSV kunstnike Liidu liikmeks.
 
Näituse kujundaja on Aadam Kaarma.
 
Näitust „Must hobune ja teised joonistused” saab vaadata 21. oktoobrini 2012 Kumu kunstimuuseumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht