Kutse näituse “Hallide aegade kirgas sära: Tarbeklaas 1940-1960” avamisele ETDM-is

ETDM

HALLIDE AEGADE KIRGAS SÄRA: TARBEKLAAS 1940-1960

23.02–07.04.2013

Näituse avamine reedel, 22. veebruaril kell 16.00 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis.

Olete oodatud!

On ääretult hea meel tutvustada sellel näitusel tehase Tarbeklaas toodangut aastatest 1940-1960. Need on aastad, mil kunagisest Johannes Lorupi suurtootmisest sündis peale natsionaliseerimist aastal 1941 tehas Tarbeklaas.

Me teame väga vähe nende aastate Tarbeklaasi toodangust ja selle kujundajatest. Puudusid kataloogid, esimene kunstnik Helga Kõrge asus tehasesse tööle aastal 1953.  Nii polegi näituseeksponaatidele lisatud kujundajate nimesid, enamasti pole neid lihtsalt teada. Tõeline klaasihuviline aga loodetavasti tunneb rõõmuga ära Maks Roosma kavandatud tuhatoosid või siis Helga Kõrge kausid.

Pea ainsaks abivahendiks Tarbeklaasi toodangu määramisel on olnud säilinud fotod ning Maie-Ann Rauni asjalikud kommentaarid. Nii mõnigi Lorupi aegne klaasivorm on püsinud tootmises veel pikki aastaid pärast sellenimelise vabriku kadumist. Teada on ka tõsiasi, et 1940–1950ndatel tehti Tarbeklaasis mitmeid üleliiduliste vormide ja lihvidega esemeid. Näitusel on mõned eksponaadid, mida Tarbeklaasiks aitasid liigitada vaid  säilinud põhjakleebised.

Erilisele kohale tahaks tõsta näituse vaatajate silmis kahelisklaasi: kirkad toonid ja keerukad lõiked annavad siin tunnistust tegijate meisterlikkusest.

Rääkides toonastest meistritest, klaasipuhujatest, tahaks selle näitusega teha kummarduse vendadele Alfred ja Harri Merele, kelle hingeõhku ja loojakätt võib tunda ilmselt paljude siin nähtavate kaunisasjade juures.

Näituse esemed pärinevad Teet Reieri erakogust, Irene Teesalu erakogust, portaalist eantiik.com.

Näituse koostaja: Teet Reier

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht