Kuumad Brasiilia puulõikerütmid Viljandis

Herki Helves

KONDASE KESKUSES avatakse 22. juuli õhtul, kell 21 kuulsa Brasiilia rahvakunstniku JOSÉ BORGESE puulõigete näitus "Kõndivad sõnad" José Francisco Borges (sünd. 1935) on maailmas tuntud kaasaegne rahvakunstnik (artitst of the old cordel tradition) ja oma kodumaal Brasiilias, ka tunnustatumaid elavaid rahvaluuletajaid. Sündinuna Brasiilia kehvas maapiirkonnas, sai ta koolis käia vaid 10 kuud. Tema päevad möödusid põllutöid tehes ja korve punudes, õhtuti õppis ta iseseisvalt lugema ning proovis teha puulõiketehnikas pilte. Sissetulekute suurendamiseks alustas Borges folhetos ´ega ehk literatura de cordel´ iga (värssides "nöörilugudega"). Ta illustreeris must-valgete puulõigetega taolisi õhukesi raamatukesi, mida müüdi laatadel ja turgudel pesunööridele riputatuna.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

1970. aastail katsetas ta suuremaid puulõikeid ja võttis trükkimisel kasutusele erksad värvid. Kuigi suuremamõõtmelised tööd said kiiresti turistide hulgas populaarseks, ei leidnud need Brasiilia kõrgema klassi hulgas pikka aega poolehoidu. Tänapäeval on brasiillased väga uhked oma mitmekihilise kultuuri lihtsa, kuid omanäolise jäädvustamise ja tõlgendamise üle.

Alates 1970. aastaist on Borgese puulõiked olnud näitustel paljudes tuntud galeriides ja muuseumides (Louvre´is, Santa Fe Rahvusvahelises Rahvakunsti Muuseumis). UNESCO on hinnanud tema panust maailma kultuuripärandisse. 2002. aasta ÜRO kalendrilt leiame Borgese kaanepildi. Borgese kogutud teosed asuvad Ameerika Ühendriikide Kongressi Raamatukogus.

Hoolimata edust, mis teda jätkuvalt saadab, elab ta tagasihoidlikult kirde-Brasiilias Bezerro linnas. Olles kirjutanud sadu jutustavaid luuletusi ja loonud sadu kunstiteoseid, ei pea ta end kunstnikuks ega kirjanikuks. Borges jätkuvalt loominguliselt aktiivne, lõikab puusse uusi pilte ja pressib neid käsitsi paberile.

Kondase keskus tänab R. Paul Firnahberit näituse koostamisel.

Teate koostas Mari Vallikivi

 

Kondase keskus, Pikk tn. 8, Viljandi

Kondase keskus on avatud K-P 10-17; www.kondas.ee; 4333968, 53601768

Oleme avatud

22. juulil 10-23,

23. ja 24. juulil 10-02 

25. juulil 10-21

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht