Lennusadama angaarid võitsid Europa Nostra ja EL-i kultuuripärandi grand prix’

Triin Visnapuu-Sepp

Lennusadama vesilennukite angaarid võitsid Euroopa kõrgeima tunnustuse kultuuripärandi hoidmisel ja taastamisel – Europa Nostra ja Euroopa Liidu kultuuripärandi grand prix’.

Eile, 16. juunil Ateenas toimunud auhinnatseremoonial anti üle Europa Nostra ja Euroopa Liidu peapreemia Tallinna Lennusadama vesilennukite angaaridele. Tseremoonial osalenud Eesti Meremuuseumi direktor Urmas Dresen selgitas, et kui Euroopa parimaid filme hinnatakse Cannes’i festivalil Kuldse Palmioksaga, siis kultuuripärandi säilitamisel ja taastamisel on selleks Europa Nostra peaauhind. „Muuseumina teeb see meid veel eriti õnnelikuks, sest kultuuripärandi säilitamine on üks meie olulisemaid ülesandeid,“ rõõmustas Dresen ja tänas kõiki partnereid, kes angaaride taastamisel osalesid.

Peapreemia tuli Eestisse esmakordselt. Žürii hindas Lennusadama vesilennukite angaaride restaureerimist kui suurepärast näidet tehniliselt äärmiselt keerulisest ja mitmetahulisest protsessist, mis esialgu tundus lootusetu ettevõtmisena. Samuti imponeeris kohtunikele ajaloolise hoone muutmine populaarseks meremuuseumiks ning taastatud angaaride roll mahajäetud piirkonna edasise arengu eestvedamisel.

Prestiiže auhinna andsid Akropoli kõrval iidses amfiteatris üle Europa Nostra president Plácido Domingo, Euroopa Komisjoni haridus- ja kultuurivolinik Androulla Vassiliou ning Kreeka president Dr. Karolos Papoulias.

Auhinna võtsid Ateenas vastu Lennusadama projekteerinud arhitektuuribüroo KOKO Arhitektid esindajad Andrus Kõresaar ja Raivo Kotov. Andrus Kõresaare hinnangul oli konkurents peaauhinnale väga tihe. Kõresaare sõnul aitab Europa Nostra peaauhind tutvustada maailmale Eesti üht väga olulist kultuuripärandit ning tunnustab teostatud tööde metoodikat ja saavutatud tulemust.

Europa Nostra on Euroopa suurim ja mõjuvõimsaim kultuuriväärtuste kaitse organisatsioon, selle võrgustik hõlmab enam kui 50 riiki Euroopas ja mujal. Europa Nostra auhindadele esitati tänavu kokku 197 projekti 30 Euroopa riigist. Eestisse tuli Nostra peaauhind esmakordselt. Nostra peaauhinnale konkureerisid sel aastal koos Lennusadamaga muuhulgas Kings Cross raudteejaam Londonis, Propylaea hoone Akropolises Ateenas, Medellini Rooma Teater Hispaanias ja paljud teised suurepäraselt taastatud ehitised.

Eesti Meremuuseumi Lennusadama vesilennukite angaaride rekonstrueerimine toimus aastatel 2009 – 2012, seda kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond. Rekonstrueerimisprojekti juhtis Muuseumiehituse Sihtasutus, peaprojekteerija oli KOKO Arhitektid ning ehitaja Nordecon.

Kõikide võiduprojektide tutvustus: http://www.europanostra.org/laureates-2013/

Mis on Europa Nostra ja muinsuskaitseauhinnad?

Europa Nostra on Euroopa muinsuskaitse katusorganisatsioon, mis tegeleb kultuuripärandi säilitamise ja kaitsega. See loodi 1963. aastal, muinsuskaitse auhindu antakse välja alates 1978. aastast. Tänapäeval kuulub Europa Nostra võrgustikku üle 5 miljoni liikme: 250 liikmesorganisatsiooni, üle 150 assotsieerunud organisatsiooni (riigiasutused, kohalikud omavalitsused, riigimuuseumid jt.) ning rohkem kui 1500 üksikliiget. Eestist on Europa Nostraga ühinenud Eesti Muinsuskaitse Selts, assotsieerunud liikmena ka Eesti Arhitektuurimuuseum ja üksikliikmed. Europa Nostra president on maailmakuulus ooperilaulja Plácido Domingo. Europa Nostra muinsuskaitseauhindu antakse välja neljas kategoorias: ehitusmälestiste restaureerimine ja konserveerimine, arheoloogiapärand ja maastikud, muinsuskaitseline teavitustöö ning elutöö auhind. Restaureerimise ja konserveerimise kategooria kannab Nostra algideed ja on konkursi olulisim.

16. juunil Ateenas toimunud ELi kultuuripärandi auhinnatseremoonia oli osa Europa Nostra iga-aastasest Euroopa kultuuripärandi kongressist.

Lennusadama angaaride rekonstrueerimise ajarida

2009 – Lennusadama angaaride olukorra kaardistamine, renoveerimisprojekti algus. Angaaride seisukord on katastroofiline, mõnede välisekspertide hinnangul ei ole taastamistöödel enam mõtet.

Teostatakse suures ulatuses rekonstruktsiooni projekt ja ekspositsiooni rajamise kava.

2010 – Ehitustööde algus kevadsuvel, konstruktsioonide kindlustamine, pragude õmblemine, terasarmatuuride puhastamine ja taastamine.

2011- Kuplite katmine altpoolt uue pritsbetoonikihiga ja pealtpoolt soojustusvahuga, merekütte rajamine.

2012 – Viimistlustööd ja ekspositsiooni paigaldus, avamine 11. mail.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht