Loeng Mikkeli muuseumis – Vello Kuldna: Muististe kogumine Provintsiaalmuuseumis

Kadrioru kunstimuuseum

Kadrioru kunstimuuseumi Mikkeli muuseumi (Weizenbergi 28) näitusel „Kadunud aegade aarded” esineb 18. aprillil kell 15.00 loenguga „Muististe kogumine Provintsiaalmuuseumis” ajaloolane ja kauaaegne Eesti Ajaloomuuseumi töötaja Vello Kuldna.

Eesti Ajaloomuuseumi vanade kultuuride kogud, kuhu kuuluvate esemete kollektsioneerimine ja eksponeerimine ulatub 19. sajandi algusesse, on kõige rikkalikumad muististe kogud Eestis. „Ajaloomuuseumi eelkäija Provintsiaalmuuseumi muististe kollektsioon tekkis sarnaselt ülikute varakambritega, kus koguti ja eksponeeriti kõike huvipakkuvat, eksootilist ja vana,” seletab Vello Kuldna.

Egiptuse ja Vana-Kreeka muistised jõudsid Eestimaa Kirjanduse Ühingu Provintsiaalmuuseumisse tänu Johann Burchardi (1776–1838) kogumiskirele. Burchard hakkas muistiseid koguma 1802. aastal ning kakskümmend aastat hiljem oli tema kollektsioon kasvanud juba nii suureks, et ta võis eksponeerida Mustpeade majas suurejoonelist „Antikviteetide ja muististe” näitust, millest kujunes tolleaegses Tallinnas tooniandev seltskonnasündmus. Burchardi kogu annetati Provintsiaalmuuseumile 1870. aastal.

Vello Kuldna loeng Mikkeli muuseumi näitusel käsitleb Eestimaa Kirjanduse Ühingu Provintsiaalmuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kujunemist, vaadates lähtekohana Johann Burchardi erakordset tegevust muististe kollektsioneerimisel.

Osalemine muuseumi piletiga.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht