Loodusmuuseumis saab näha helendavaid mineraale
Homsest, 18. oktoobrist saab Eesti Loodusmuuseumis imetleda rohkem kui 400 erinevat mineraali ning vaadata, kuidas osa neist UV-valguses helendama hakkab.
Näitusel on väljas nii Eesti Loodusmuuseumi kui ka Tartu Ülikooli Geoloogiamuuseumi kogude kauneimad mineraalid, paljud neist on haruldased. Näiteks saab näha tšaroiiti, mida leidub vaid ühes maailma paigas – Venemaal Tšara jõe ääres. „Näituse külastamine on hea võimalus näha ilu, mida maapõu peidab. Võin kinnitada, et keegi ei pea pettuma – mineraalide maailm on mitmekesine, värvikirev ja kujunditerikas,” rääkis Eesti Loodusmuuseumi geoloog Kairi Põldsaar. Ta lisas, et nii põhjalikku näitust, kus on esindatud kõik mineraalide klassid, ei ole Tallinnas varem korraldatud.
Suurim eksponaat on üle poole meetri laiune mäekristalli pesa Uuralitest, vanim 3,8 miljardi aasta vanune roheline aventuriinkvarts Gröönimaalt. Näituse üks tõmbenumber on võimalus oma silmaga näha, mis on luminestsents efekt.
Lastenurgas saab mineraale oma käega katsuda ning neid luubiga uudistada. Mitu korda mängib Miksteater Mehis Heinsaare kaasahaaravat nukuetendust, mille peategelased on päkapikk, kes tahab kõike teada ning kolm mineraali: merevaik, kassikuld ja sool. Nädalavahetustel saab vaadata filmi „Operaator Kõps kiviriigis”.
Näituse raames toimub mitu teemakohast loengut. Nii saab vastuse küsimusele, mille poolest on planeet maa unikaalne päikesesüsteemis ning teada, millised on maailma põnevaimad mineraalid. Näituselt võib kaasa võtta mineraale tutvustava brožüüri.
Täpsemalt saab näituse ja selle raames toimuvate ürituste kohta lugeda Loodusmuuseumi koduleheküljelt www.loodusmuuseum.ee. Näitus on avatud kuni aasta lõpuni, seda rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Eesti Loodusmuuseum asub Tallinnas aadressil Lai tänav 29a ja on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10.00–17.00. Muuseumi esimesel lahtiolekukuul külastas seda rekordilised 8800 inimest.