Loomad ja linnud kunstisaalis

Evelina Vedom

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Laupäevast, 18. maist saab Mikkeli muuseumis tutvuda Eesti ainsa animalistlikule kunstile keskendunud erakoguga näitusel „Lõvist leevikeseni. Animalistikat perekond Sterni kogust”. Näitusega kaasneb mitmeid loomade ja lindude kujutamisviise ning nende tagamaid avavaid üritusi, alates Eesti esimesest animalistikapäevast ja lõpetades eriekskursioonidega.

„Meie animalistika varamule pani aluse 1960ndate algul minu isa Karoly, Tallinna loomaaia kauaaegne direktor,” kirjeldab südamearstist kollektsionäär Aleksander Stern kogu tekkelugu. „Isa armastus looduse, loomade ja lindude vastu sai alguse lapsepõlves, mis möödus suuresti Budapesti loomaaia lähistel. Loomaaias nägi poisike esimest korda ka seda, kuidas auväärt kunstnikud koos paljude asjaarmastajatega loomi ja linde portreteerivad.”

Animalistika on maailma vanim kunstižanr ning läbi aegade on seda viljelenud lugematu arv andekaid kunstnikke. Loom pole nende jaoks olnud lihtsalt loom, vaid ka imetlus- ja uurimisobjekt, esteetiliselt ja emotsionaalselt sütitav olevus, mitte pelgalt inimese väärikas vastane olelusvõitluses, vaid ka kaaslane ja abiline. Kujutatud on mets-, kodu- ja lemmikloomi ja -linde ning üldse kõike, mis elab ja liigub. Animalistika läbib kõikvõimalikke loomadega seotud elualasid ning haarab kõiki materjale, tehnikaid ja formaate.

Perekond Sterni kollektsioonis on esindatud sellised maailmanimed nagu August Gaul, Antoine Louis Barye ja Wilhelm Kuhnert. Vene kunstnikest näeb näitusel Vassili Vatagini, Konstantin Flerovi ja Valentin Serovi, eesti autoritest Jaan Koorti, Paul ja Karl Burmani, Eduard Wiiralti, Leili Muuga jpt animalistlikke töid. Oluline koht kollektsioonis kuulub kaasaegsele vene skulptorile Vitali Novikovile – paljude Tallinna ja Moskva loomaaia asukate portretistile.

„Animalistlik kunst peegeldab eri ajastute maailmapilti, loodus- ja humanitaarteaduste ning kunsti arengut. Animalistika on alati adresseeritud täiskasvanutele, kuid sel on olnud ja on ka oluline roll noore põlvkonna kasvatamisel loodus- ja kunstisõbralikus vaimus,” ütles kunstiteadlane ja näituse üks kuraatoreid Mai Levin.

1960. aastatel rajas Karoly Stern isiklikud sidemed Venemaa parimate animalistidega. Sarnased tutvused kujunesid tal ka Saksamaal, kus olid samuti tugevad traditsioonid animalistika kunstižanris. Seega kollektsiooni suurema osa hankis ta vahetult kunstnike käest. Aeg-ajalt lisandus põnevaid leide Peterburi (Leningradi) ja Moskva antikvariaatidest, nii et tasapisi hakkas kogu omama laiemat rahvusvahelist mõõdet. Viimasel ajal on aga domineerinud ostud Lääne-Euroopa riikide oksjonitelt. Muidugi on mõndagi väärtuslikku leitud ka Eestist.

Laupäeval, 25. mail kell 11–17 toimub Mikkeli muuseumis Eesti esimene animalistika päev. Täpsema päevakavaga saab tutvuda aadressil: http://www.mikkelimuuseum.ee/et/kylastajale/kalender?view=event&id=1215

Näituse partnerid: Tallinna Loomaaed, Kadrioru Saksa Gümnaasium, PR Partnerid, Stabilo.

Näitus „Lõvist leevikeseni. Animalistikat perekond Sterni kogust” jääb Mikkeli muuseumis avatuks 13. oktoobrini 2013.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht