Luulefestival tähistab 7 aastast sünnipäeva näitusega

Margot Holts

Alates 8. novembrist on Rahvusraamatukogus võimalik tutvuda rahvusvahelise luulefestivali seitsmele esimesele toimumisaastale pühendatud näitusega „Luulesõit – 7 esimest aastat“. Näitusel tutvustatakse Luulesõidu olemust ja arengut ning festivalil osalenud luuletajate loomingut originaalkeeltes ja tõlgetena.
 
Luulesõidu idee sündis 2006. aastal, mil projekti käivitas Soome Instituut, kuid nüüd on luulesõiduga seotud mitmed koostööpartnerid erinevatest riikidest. Tänaseks on Luulesõit omandanud rahvusvahelise luulefestivali mõõtmed – see on mitmekeelne luuleringsõit, mis on toimunud seitsmel järjestikusel aastal, üritustega kahekümne seitsmes linnas ning millest on osa saanud mitu tuhat luulesõpra. Luulesõit liigub igal aastal erineval marsruudil, kaasab erinevaid luuletajaid ja selle peamiseks eesmärgiks on tutvustada erinevatest riikidest pärit luuletajate loomingut ja edendada luule tõlkimist.
 
„Luule puudutab inimesi kõikjal maailmas ja seda võib kirjutada kõikides keeltes. Tõlkijaid vajatakse selleks, et autorite looming jõuaks ka publikuni, kes luuletuste originaalkeelt ei oska. Luulesõit tõstab esile luule tõlkimist ja luule tõlkijaid,“ rääkis Luulesõidu peakorraldaja Soome Instituudi programmijuht  Jenni Kallionsivu.  Seitsme aasta järel on võimalik tagasi vaadata, arutada ja aru saada, kuhu ollakse teel. „Meil on hea meel tõdeda, et festival on aidanud pöörata tähelepanu luule tõlkimise olulisusele ning festivali korraldajaid rõõmustab tõlgitavate luulekogude pidev kasv“, lisas Jenni Kallionsivu.
 
Luulesõidu seitsmel ringreisil on osalenud mitmed tuntud Eesti luuletajad – Elo Viiding, Contra, Karl Martin Sinijärv, Kivisildnik, fs, Igor Kotjuh, Leelo Tungal jpt. Luulesõidu ringreisi on viimastel aastatel rikastanud mitmete teiste kunstivaldkondade esindajaid: kitarrist, fotograaf ning koomiksikunstnik, kelle pilgu läbi on Luulesõit omandanud uudse hingamise.
 
Näitus „Luulesõit – 7 esimest aastat“ võtab kokku senised luulesõidud ja annab ülevaate ringreisidel viibinud luuletajate loomingust originaalkeeles ja ka tõlgetest. „Korraldame Luulesõitu armastusest luule ja erinevate keelte vastu ja näitusel on muu hulgas võimalik kuulata luuletajate enda loetud luulet originaalkeeles, näha meeleolukaid fotosid ja lühifilmi ringreisist. Lisaks saab iga näituse külastaja soovi korral ka ise luulekonkursist osa võtta,“ rääkis Luulesõidu kunstiline juht Guntars Godinš.
 
Näituse avamisel esinevad mitmed luulesõitjad, teiste hulgas Igor Kotjuh, Ingmara Balode, Rose-Marie Huuva ning Luulesõidu kunstiline juht Guntars Godinš.  Näitust saab külastada Rahvusraamatukogus 8.-28. novembrini ning  hiljem vaadata juba rändnäitusena erinevate Eesti linnade raamatukogudes ning kultuuri- ja huvikeskustes. Rändnäitust on võimalik oma piirkonda või asutusse tellida näituse korraldaja Soome Instituudi  kaudu (www.finst.ee)
 
Näitusega „Luulesõit – 7 esimest aastat“ saab tutvuda Rahvusraamatukogu 6. korrusel, 8.-28. november, näitus on avatud E-R 11-20, L 12-19.
Näitus on tasuta.
 
Rohkem infot Luulesõidu festivalist luulesoit.com

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht