Maailmakuulus rastapoeet Eestis!

Jane Põdra

Macka B oli juba varasest noorusest saadik muusikast huvitatud, aga just reggae-rütm leidis koha tema südames ja on jäänud sinna tänase päevani. Tema muusikat saab peagi kuulda Tallinnas Bashmenti peol, mida korraldab Bashment Kingz Sound-i meeskond, eesotsas kunstniku/DJ Tarrvi Laamanniga. Nimelt on 19. septembril Tallinnas von Krahlis suur Bashmenti 11. tegutsemisaastat tähistav sünnipäevapidu. Esimene Bashment oli 1998. aasta septembris ning üritus toimub (igakuiselt ja positiivselt) siiani.

Macka B “The Teacher” on tuntud oma sotsiaalsete kommentaaride ja teadlike sõnumite poolest kogu maailmas. Teda peetakse rastameheks, kes on alati kindlaks jäänud enda usule ja vaadetele ning kelle mõtted tulevad tema südamest. Macka B karjäär on kestnud juba üle kahe dekaadi, ta on välja andnud üle viieteistkümne albumi ning reisinud kõikjal maailmas.

Macka B, sünninimega Christopher MacFarlane, sündis Inglismaal Wolverhamptonis, mis asub Birminghami lähedal. Noorena mängis ta viiulit ja laulis kooli laulukooris, kuid just reggae-muusikast sai tema esimene ja tõeline armastus. Ta õppis inseneriteadust ja jõudis ka sel alal tööd teha, kuid tehase sulgemise tõttu jäi see kõrvale. Selle asemel haaras teda täielikult enda maagilisse maailma reggae-muusika. Suurimateks mõjutajateks olid Macka B jaoks varasemad reggae DJ-d nagu U-Roy, I-Roy, Big Youth ja eriti Prince Far I. Ta alustas Exoduse-nimelises saundsüsteemis tegutsemist koos mitmete sõpradega ja võttis vastu rastafari usu. 1982. aastal reisis ta Jamaicale plahvatusliku dancehall-keskkonda, mis avaldas talle eriti tugevat mõju. Järgmisel aastal võitis ta edasipüüdlevate DJ-de jaoks korraldatud võistluse, mis viis ta raadiosse ja esinemisteni koos bändiga Pre-Wax. Nende esimene singel “Maggie’s” sai kohalikuks hitiks.

Macka B-st on saanud üks austusväärsematest reggae-artistidest maailmas, kes on oma sõnumit jaganud Aafrikas, Jamaical, Jaapanis, Ameerikas, Hawail, Prantsusmaal, Saksamaal, Belgias, Rootsis, Uus-Meremaal, Austraalias, Itaalias, Hispaanias, Sloveenias, Mehhikos ja paljudes teistes kohtades. Esinenud on ta koos suurte artistidega nagu Burning Spear, U-Roy, The Wailers, Gregory Isaacs, Bunny Wailer, Mad Professor, Beenie Man, Buju Banton, Kool & The Gang, Pato Banton, Mighty Diamonds, Freddie McGregor, Anthony B, Horace Andy, Capleton, Twinkle Brothers, Baba Maal, Sinsemilla, Lee Perry, Culture, Gladiators jne. Macka B on salvestanud  laule Inglismaal, Jamaical, Ameerikas ja Euroopas.

Macka B on olnud üks suurimaid Inglismaa dancehall’i mõjutajaid suunates muusikat rastafari usuteadlikkuse suunas. Artisti karedapoolne hääl andis talle silmapilkselt isikupära, mis teda teiste artistide hulgast esile tõi. Kuigi suurem osa Macka B loomingust on pühendatud spirituaalse ja sotsiaalse sõnumi edastamisele, on ta kirgastanud reggae-maastikku ka uudselt humoorika materjaliga. Ta on hoidnud eemale kommertsist, jäädes siiski truuks reggae juurtemuusika kõlale ja hingele. 1986. aastal ilmunud album “Sing of the Times” jääb siiani Briti reggae-muusika üheks verstapostiks.

Macka B

http://www.myspace.com/mackabreggae

Rohkem infot leiate:

http://www.myspace.com/mackab1
http://www.artistdirect.com/artist/bio/macka-b/399571
www.bashment.ee
www.vonkrahl.ee

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht