Maarit Murka Tartu Kunstimajas

Neljapäeval, 13. veebruaril kell 18 avatakse Tartu Kunstimajas Maarit Murka “Kontakt”.

Kontakti astuma, kontaktis olema, kontakteeruma. Kontakt kui kokkupuude millegiga, mis on hetkes tundmatu ja kasutatavas süsteemis võõras. Teine valdkond ei saa üle võtta vastase märgisüsteemi ja seda objektiivselt analüüsida. Tuntud või tundmatu printsiibil tekib kokkupuutel alati ainulaadne tõlgendus, mis on ajas muutuv. Kontakti mõistetakse läbi isikule tuttava süsteemi.

Visuaalse kunstniku keel ja süsteem on semiootiline ning informatsiooni tõlgib ja analüüsib kunstnik läbi kunstikeelele tuttava märgisüsteemi. See ei ole alati poliitiliselt korrektne, vaid uurib teemasid ja kompab piire seal, kus kõik ei ole alati nii must- valge nagu seda näidata tahetakse. Murka, kes on varasemas loomingus taandanud oma märgisüsteemi vaid mustale ja valgele, astub seekord kontakti teemaga, mis näib esmapilgul jäik ja tasapinnaline, kuid milles on arvutult vastuolusid ja emotsioone. Lahingus tähendab kontakt võitlust vastasega, kunstnikul on esimene kontakt teemaga, teine publikuga. Näitus tõlgendab kaasaja poliitilisi kontakte, mis on realiseeritud läbi sõjalise vormi – „Sõda on poliitika jätkamine teiste vahenditega“ (Carl von Clausewitz). Installatsioonid koonduvad ruumides üheks tervikuks ning viitavad must- valgele süsteemile mis meid ümbritseb. Samas on rõõm tõdeda, et kõik värv ei ole maailmast kadunud, kunst peab olema suuteline ka kõige värvitumal ajaloo hetkel toonid esile tooma.

Küsimus ei ole selles, kas sõda ja miks sõda, vaid küsimus on kokkupuutepunktis ja mis sellest õppida. Kui on kontakt, siis on see millegi jaoks vajalik ja ettemääratud, ainuke oluline asi on olla selles hetkes kohal ja väljuda kontaktist uue energiaga.

TARTU KUNSTIMAJA / SUUR SAAL

13.02.-09.03.2014

MAARIT MURKA / „Kontakt“

Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E kl 12–18. Näitused on tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht