Martin Kiisi tikitud pildid

Kondase Keskus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kolmapäeval, 14. märtsil 2012, kell 12 avatakse Kondase keskuses MARTIN KIISI TIKITUD PILTIDE NÄITUS

Martin Kiis sündis 1. mail 1989. aastal Tartus “erilise“ lapsena, kellel diagnoositi kahe ja poole aastaselt autism. Kuna ta ei rääkinud, oli temast arusaamisega suuri raskusi, omakorda oli Martin kimbatuses, sest ta ei osanud kuidagi oma soove väljendada.

Juba lasteaias meeldis Martinile väga käeline tegevus, eriti joonistamine. Piltide välja mõtlemise asemel, meeldis talle enam maha joonistada. Tal on väga hea nägemismälu. Pärast mitmekordset lemmikmultikate nagu Tom ja Jerry, Miki ja Minni, Saabastega Kass, Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi jms, vaatamist, suutis ta tegelaskujud viimse detailini meelde jätta ja neid kujutada. Need olid täiesti identsed filmitegelastega, näiteks Lumivalgekesel oli pildil täpselt õige arv pluusinööre, Minni põllel õige arv täppe jne.

7- aastaselt läks Martin H. Masingu kooli Tartus Kalevi tänaval, tema esimeseks õpetajaks oli Reet Mauring. Just õpetaja Reet Mauring oli see, kes palus ühel päeval kooli kaasa võtta jupp tikkimisriiet, nõela ja mulineeniidid. Õpiti nii ristpistet kui ka teisi lihtsamaid pisteid ja alates nendest käsitöötundidest sai alguse Martini suur armastus tikkimise vastu. Taoline tegevus mõjus ühele kergesti ärrituvale autististile igati rahustavalt. Ostsin talle järjest keerulisemaid tikkimiskomplekte. Alguses tikkis Martin lihtsaid pildikesi, seejärel padjatoorikuid, linikute juures õppis ta ära mitmeid uusi tikkimistehnikaid nagu madalpiste ja mähkpiste.

Ühel hetkel tuli mõte proovida tikkida midagi erilist, inimeste portreid. Selleks tuli otsida firmat, mis teeks valmis foto järgi mustri. Lõpuks leidsn taolise firma Tabasalust, kellega oleme mitu aastat koostööd teinud.

H. Masingu koolis käis Martin esimesed 5 aastat. Kuna Kalevi tänava koolimaja jäi väikeseks, suleti ka autistide eriklassid ning lapsed paigutati erinevatesse koolidesse. Martin sattus Kroonuaia Kooli, kus ta lõpetas põhikooli. Kroonuaia kooli ajast tahaks tänada väga kahte õpetajat – Mare Kuusikut ja Ragne Kuuske, kes Martini kunstiannet  märkasid ja edasi arendasid.

Praegu õpib Martin kolmandat aastat Vana-Antsla Kutsekeskkoolis kodumajandust. Õnneks leiab ta nii kodus kui ka ühiselamuska aega varem õpitud hobiga tegeleda.

Kirja pannud Martin Kiisi ema Sirje Kiis

Näitus jääb avatuks kuni 1. aprillini 2012

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht