„Metsahäälte vaikus“ Haus Galeriis

Kolmapäeval, 21. augustil kell 18.00 avavad Jaanika Peerna ja Tuuli Mann Haus Galeriis oma ühisnäituse „Metsahäälte vaikus“. Tuuli Mann on Tallinnas tegutsev kunstnik, Jaanika Peerna aga toob oma tööd kohale New Yorgist, kus ta juba viimased 15 aastat elanud ja töötanud on.

Näitusel saavad kokku Tuuli Manni maalid Eestimaa metsade teemal ja Jaanika Peerna joonistused, kus ta kujutab vaba õhu liikumist, ning neid omavahel siduv heliinstallatsioon.

Tuuli Manni rahulikud abstraktsed rohelises värvigammas maalid ja Jaanika Peerna tormlevad must-valged grafiidi- ja vahapliiatsijoonistused loovad intrigeeriva ja esmapilgul vastuolulise koosluse.

Ühisnäituse idee seisnebki mitte niivõrd tehnilises ja visuaalses, vaid pigem sisulises plaanis – mõlema autori ühisosaks on teatav hingesugulus, mis kutsub neid mõtisklema oma juurtest, suhtest ümbritsevaga, loodushoidlikust mõtteviisist, aga ka oma isiklikest emotsionaalsetest kogemustest kõige selle sees ja keskel. Ülekantud tähenduses ühinevad siin erinevad teemad, mis hõlmavad kohalikku/isiklikku, aga ka globaalset/kõikehõlmavat, meist justkui väljaspool toimivat paratamatut jõudu: sügavalt juurtega maas kasvavad puud kohtuvad kõrgustes liikuvate tuultega.

Tuuli Mann läheneb metsa kujundile pisut ka metafoorselt, milles inimese sisemaailm on kui sügav mets. Tuuli Manni maalilaad meenutab oma õhulisuses pigem akvarelli- kui akrüülitehnikat. Loodussäästliku mõtteviisi austajana on ta kasutanud klassikalise lõuendi asemel taaskasutuslikus korras puidujääkidest valminud alusraame ning vanu kangaid.

Jaanika Peerna tööd kaardistavad õhu liikumist looduses, nagu tema meeled seda talle vahendavad. Joonistustesse on kätketud nii vaiksed tuulehood kui võimsad tormid, millel on purustav jõud. Neis ekstreemsustes on oma ilu, kuid on ka ohtlikku ärevust. Kuigi need teosed on eeskätt autori puhtalt isiklikud sensoorse info jäädvustused, võnguvad nad ka palju globaalsemal tasandil – näiteks kliima muutumise teemal. New Yorgis elades on ta ka ise olnud mitmete suurte tormide tunnistajaks, viimane neist oli orkaan Sandy.

Jaanika Peerna (1971) on õppinud Tallinna Pedagoogikaülikoolis kunstiõpetust ja joonestamist, täiendanud end Helsingi Kunsti- ja Disainiülikoolis ning lõpetanud magistratuuri New Yorgi osariigi ülikoolis interdistsiplinaarsete kunstide alal. Alates 1998. aastast tegutseb New Yorgis vabakutselise kunstnikuna, kes loob joonistusi, valgus- ja videoinstallatsioone ning viib läbi ka elava joonistamise performance’eid.

Tuuli Mann (1980) on õppinud Tallinna Pedagoogikaülikoolis kunstiõpetust ning Eesti Kunstiakadeemias maali ja fotograafiat. Hetkel tegutseb vabakutselise ehtedisainerina, kasutades materjalina puidu-, klaasi- ja keraamikajääke ning juhendab joonistamiskursuseid.

27. augustil toimuva Tallinna Teisipäeva programmi raames viivad Jaanika Peerna ja Tuuli Mann Haus Galeriis kell 18.00 läbi elava joonistamise ja maalimise performance’i.

Näitus jääb avatuks kuni 27. septembrini 2013

E–R 10–18, L 11–16.

Näitust toetavad Nordic Hotel Forum ja Priman Ehitus.

Haus Galerii

6419 471

Uus 17, Tallinn

www.haus.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht