Mikkeli muuseumis räägitakse hinnalisest eesti hõbedast ja graafikast

Evelina Vedom

Kolmapäeval, 2. jaanuaril kell 18 kutsub Mikkeli muuseum kõiki huvilisi ekskursioonile näitusel „Kollektsionääri kirg. Hõbe ja graafika Reinansi kogust” kuraator Kersti Kuldna-Türkson juhtimisel. Ringkäigul tutvustatakse publikule erakollektsionäär Alur Reinansi perekonna poolt 2012. aastal Eesti Kunstimuuseumile tehtud suurejoonelist kingitust – hinnalist hõbeda- ja graafikakogu. Väljapanekul on esitletud 17.–20. sajandil Eesti aladel valminud hõbetöid, samuti 18.–19. sajandi Eesti-teemalist graafikat ja Eduard Wiiralti sõjajärgseid töid. Samal ajal toimub töötoas temaatiline muuseumitund „Nutikad nõud” 5–11-aastastele lastele. Osalemine muuseumipiletiga.

„Peamiselt Rootsis elanud aktiivse väliseesti kultuuritegelase Alur Reinansi (1932–2010) põhihuvi oli Eesti aladel valminud hõbesepis, milles ta kujunes tõeliseks asjatundjaks. Tänu Alur Reinansi kogule on meil võimalik näha, milliseid ehisasju valmistati jõukamate tellijate jaoks 17.–18. sajandil, kuidas muutusid lauanõud ja serveerimine 19. sajandil, milliseid kaunistusvõtteid kasutati hõbetöödel,” ütles näituse kuraator Kersti Kuldna-Türkson.

Meistrite ja töökodade põhjalik nimestik annab aimu, kuivõrd lai kandepind oli hõbeseppade tööl Eestis, hõlmates mitte ainult suuremaid keskusi, nagu Tallinn ja Tartu, vaid ka väiksemaid kohti, nagu Rakvere, Kuressaare, Valga ja Lihula.

Kogus on esindatud suur hulk erinevaid esemetüüpe ning meistreid. Seetõttu on Reinansi hõbedakogu ainulaadne mitte ainult Eesti Kunstimuuseumi kollektsioonis, vaid kogu Eesti muuseumimaastikul tervikuna.

„Võib ka julgelt öelda, et see on üks suuremaid Eesti Kunstimuuseumile tehtud kingitusi üldse, mille suurt osa on võimalik hetkel esmakordselt koos eksponeerituna näha Mikkeli muuseumis,” lisas Kersti Kuldna-Türkson.

Ekskursioon toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumides 2012. aasta oktoobrist 2013. aasta aprillini, kui Mikkeli muuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00. Kadrioru kunstimuuseum on remondi tõttu suletud.
 
Üritused toimuvad:
Iga kuu 1. kolmapäeval Mikkeli muuseumis
Iga kuu 2. ,3. ja 4. kolmapäeval Kumu kunstimuuseumis

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht