Moenäitus “Riided selga” Ülemiste keskuses

Mariann Raisma

Eesti Ajaloomuuseumi näitus Ülemiste keskuses näitab naiste moodi läbi 20. sajandi. Eesti Ajaloomuuseum on viinud väikese osa oma tekstiilikogust Ülemiste keskusesse, et heita pilk naiste rõivamoele 20. sajandil. Sajandi esimestel kümnenditel hakkas välja kujunema tänapäeva mõistes moodne naine. I maailmasõda nõudis ka naistelt oma panuse andmist. Osalemine tagalatöödel ning haavatute hooldamine aga võimaldas endalt heita ebamugava korseti, pisut kerkis ka seelikuserv ning hüvasti jäeti suurte ülespandud soengutega. 1920. aastateks oli kleit muutunud lühikeseks ja juuksed lõigatud poisipeaks.

Näitusel on eksponeeritud valik rõivakomplekte erinevatest kümnenditest: 20. sajandi alguse naisteriided, 1920. aastatel lühikeseks muutunud seelik, 1930. aastate luksuslik õhtukleit, koolilõpukleit 1960. aastatest ja Tallinna Moemaja moekunstnike loome esindajana seekord Ivo Nikkolo kollektsioonist pärinev pidulik rõivastus 1989. aastast. Näituse toob 21. sajandisse Karolin Kuusiku ja Liisi Eesmaa rõivabrändi Tallinn Dolls kollektsioonist pärinev komplekt.

Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu asub Maarjamäe suvemõisakompleksis. Vanimad esemed pärinevad 17. sajandist, näiteks feldmarssal Fabian von Ferzeni kuub ja müts. Suurima osa ligi 6000 museaalist koosnevast tekstiilikogust moodustavadki rõivad – pesust kuni pealisriieteni ning erinevad aksessuaarid.

Näituse koostas Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja Helle Avila, kujundas Aime Andresson.

Eesti Ajaloomuuseumi näitus „Riided selga“ Ülemiste keskuses, Rimi toidupoe ees on avatud 31. märtsini 2010. Näitus on avatud iga päev kell 9-23.

Ootame teid ka Eesti Ajaloomuuseumisse Maarjamäe lossis, kus veel viimast aastat on avatud Eesti Vabariigi 90. juubeliks avatud suurnäitus ”Iseolemise tahe”. Lisaks on avatud näitused ”Kihnu pulm” ja ”Asutav Kogu 90”. Muuseum on lahti kolmapäevast pühapäevani kell 10-17.

www.eam.ee

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht