Muuseumipäev ja Muuseumiöö Uue Kunsti Muuseumis

Uue Kunsti Muuseum

MUUSEUMIPÄEV 18. mail
Uue Kunsti Muuseumis
Esplanaadi 10, Pärnu
18 .mail muuseum avatud 9 – 19.00
Kell 09 – 19.00 muuseumi külastamine tasuta.

MUUSEUMIÖÖ 19. mail
Uue Kunsti Muuseumis
Esplanaadi 10, Pärnu
19 .mail muuseum avatud 9 – 23.00
Kell 18 – 23.00 muuseumi külastamine tasuta, linastub filmikava „Öös on kino“

Näitused
Rahvusvaheline klaasikunstinäitus “TERVITADES, TEIE…”
Klaasikunsti juubeliaastale rahvusvahelist mõõdet andev väljapanek. Euroopast tagasi jõudnud ja Tallinas eksponeeritud eesti klaasikunsti tutvustava näituse edasiarendus – kui Tallinna näitusele lisandusid uued osalejad eestist, siis kevadisse Pärnusse tulevad oma töid näitama ka piiritagused kunstnikud Soomest, Saksamaalt Hollandist, Leedust, Lätist.
Näituse kuraator Kati Kerstna.
“MERE MÄLU”. Kunstnik-graafik Liili Mõtuste mälestusnäitus
Varalahkunud kunstnik-graafik Liili Mõtuste looming kuulub vaieldamatult Eesti kaasaegse graafika kuldvarasse ja on Eestis nii laiaulatuslikult näha esmakordselt. ERKI lõpetanud hinnatud ja armastatud kunstnik Liili Mõtuste käis 35-aastase loometee nii Eestis kui Soomes. Liili meisterlik joonistusoskus on leidnud väljundi erinevates sügavtrükitehnikates ja Pärnus on näha graafikat mitmelt aastakümnelt. Liili loomingus tihedalt läbi põimunud mere temaatika pärineb kunstniku lapsepõlveradadelt Vana-Pärnus mere ja Saugajõe vahel.

MUUSEUMIÖÖ KAVA “ÖÖS ON KINO”

18.00 Filme pärnakatest
“KULDTÕLD”
Autor Mark Soosaar, Eesti Telefilm, dokfilm, 1971, 20 min.
Filmi aluseks on legend – kauge ja kaunis lugu kuldtõllast, mida põlvkondade kaupa on maapõuest välja kaevamas käidud. Iga põlvkond on tulnud Soontagana linnusele oma tõlda otsima. Eestimaa esimene muuseumiks ehitatud hoone sai valmis 1971. aastal. Projekti tegi Pärnu muuseumi kauaaegne direktor, kunstnik ja kirjanik Omar Volmer. Muuseumi sünniloost ning tema ehitajast film kõnelebki.
“NIKOLAI TÄNAV PÄRNUS”
Autor Mark Soosaar, Weiko Saawa Film, dokfilm, 2001, 28 min.
Film autori kodutänavast Pärnus. Siin asuvad raekoda, kasiino, kohtumaja, kirik, koolimaja, tenniseväljak ja vanima eesti ajalehe toimetus. Mööda seda tänavat on jalutanud presidendid Konstantin Päts, Lennart Meri, Tarja Halonen, Norra kuningapaar. Kõik nad on jäänud filmilindile. Siin elas kunagi Johannes Vares-Barbarus, kes ravis haigeid ja luuletas. Gustav Ernesaks mängis Paul Keresega tennist, sama tegid lumelabidatega siin peaminister Mart Laar ja linnapea Andres Sooniste, ka nemad jäid filmilindile.
Film valmis Pärnu linna 750. aastapäevaks.

19.00 Pärnu Filmifestival esitleb: õnneotsijad
INIMESED, KES MA OLEKSIN JA EHK OLENGI
Režissöör Boris Gerrets, Holland (filmitud Inglismaal), dokfilm, 2010, 53 min.
Mis oleks, kui siseneda täielikult teise inimese ellu, muutuda senitundmatuks inimeseks? Selline oli Boris Gerretsi mõttekäik, kui ta alustas filmivõtteid mobiiltelefoniga. Et läbi murda suurlinna anonüümsusest, alustas filmilooja vestlusi Londoni tänavaelanikega. Tema kangelasteks kujunesid kolm esmapilgul väga kauget persooni: Brasiiliast pärit iludus Sandrine, kes otsib endale meest; siis narkomaan Steve ning seejärel neegritar Precious, lauljatar ja poetess. Kui ühel hetkel selgub, et filmi autor on armunud oma kangelasse Sandrini ning leiab end tema sängist, siis on aeg ekraanile ilmuda ka Boris Gerretsil endal. Nii ongi filmis neli ekraanipersooni, kes kõik otsivad õnne teises inimeses. Nad unustavad, et igaüks on siin ilmas suurel määral ikkagi ka üksik ja õnn võib olla lausa käeulatuses – peidus sinus eneses!
Film on varustatud eestikeelsete subtiitritega.

20.00 Tallinnfilm esitleb: Pärnumaal filmitud film
JÄÄMINEK
Režissöör Kaljo Kiisk, Tallinnfilm, mängufilm, 1962, 100 min.
Film “Jääminek” on valminud Aadu Hindi 1945. a ilmunud samanimelise jutustuse ainetel. Stsenaristid on kirjanikud Aadu Hint ja Aleksandr Borštšagovski. Filmi läbiv teema on fašismi vastane võitlus ja see mõjub väga aktuaalsena ka tänapäeval. Filmi tegevusaeg on II maailmasõda, aeg, kui Eestis valitses Saksa okupatsioon. Tegevus toimub ühel väikesel Eesti saarel, kus elavad ja teevad oma igapäevast rasket kaluritööd tõsimeelsed randlased, kellel aga alati varuks sütitav huumorimeel. Filmi keskmes on kaks põhilist saare peret – Jõgelid ja Lautrikivid.
Film on vändatud Manija saarel ning Tõstamaa valla rannakülades. Kõrvalosades lõi kaasa kohalikke elanikke.
Osades: Hugo Laur, Sirje Arbi, Helend Peep, Kaarel Karm, Katrin Välbe, Arvi Hallik, Rudolf Nuude, Oskar Liigand, Hilda Sooper, Andres Särev, Harijs Leipiņš, V. Skulme, B. Šits jt.

21.30 Maailma filmiklassika: Charlie Chaplin
SUURLINNA TULED
Autor Charlie Chaplin, USA, 1931, 87 min.
“Suurlinna tuled” kuulub õigusega filmikunsti kullafondi. See on aegumatutest väärtustest soojalt ja huumoriga jutustav südamlik armastuslugu väikese hulkuri Charlie ja pimeda lilleneiu vahel. Kriitikud on filmi korduvalt valinud maailma kõigi aegade esikümnesse ja ega siin vaielda ole mõtet. Ilmselt mõjub see ka järgmistel sajanditel sama värskelt kui eile ja täna.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht