Näitus Lüüriline LASMAN avatud

Ainar Varinurm

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tänapäevaste kirjude digifotode ajastul mõjuvad tema tehniliselt üliperfektsed must‑valged fotod nagu karge sõõm puhast kevadõhku (Jaak Eelmets, näituse kuraator).
 
Fotonäitus “Lüüriline Lasman”
 
… pakub vaatajatele Juhan Lasmani (23.märts 1928 – 15. august 2007) fotoloomingut peaasjalikult eelmise sajandi üheksakümnendatest aastatest. Näituse põhiosa moodustavad aktifotod, esindatud on ka loodusfoto ja läbi paljude aastate Juhanile kui talupoisile eriliselt sümpatiseerinud hobuste fotod.
 
Juhan Lasmanit mäletavad Eesti fotoringkonnad märksa enam tema töö- ja tööstusteemaliste, stiililt sageli sotsialistlikku realismi kalduvate fotode järgi. Kuigi ka siis pildistas ta loodust, sporti ja armastas portreteerida inimesi, enamus näitustel jäi tema lüürilisem pool kuidagi nagu sordiini alla. Aktifoto avastas ta enese jaoks suures osas alles peale Eesti taasiseseisvumist ja ka tema parimad looduspildid on valminud enamasti sellel perioodil.
 
Juhan Lasman juhtis ligi kolmkümmend aastat Kohtla-Järve Fotoklubi ja seitsmeteistkümne aasta vältel Silbeti Lastefotostuudiot. Tema õpilasi ja kasvandikke võib tänagi kohata pressi- ja reklaamifotos, filmi- ja telemaastikul.
 
Lisaks paljudele auhindadele Eesti ja omaaegse Nõukogude Liidu fotonäitustelt, oli ta ka rahvusvaheliselt tuntud, kandes AFIAPi (Rahvusvaheline Fotokunsti Föderatsioon) fotokunstniku tiitlit. Kokku on Lasman saanud oma tööde eest 54 medalit ja 182 diplomit. Ta jõudis osaleda rohkem kui 200 näitusel‑konkursil, sealhulgas 65 rahvusvahelisel. Lasmani fotosid on kasutatud ajakirjanduses, raamatute, trükiste, voldikute, fotokomplektide, kalendrite, jne kujundamisel.
 
Lasmani teeneks oli fotograafia populariseerimine ka raamatute vahendusel. Temalt on ilmunud “Juhan Lasmani 150 fotot” (1996), “Lastefotostuudio “Silbet” fotod” (1998), “Juhan Lasmani fotod põlevkivimaalt” (1999), “Portreed” (2003) ja „Alutagusemaa“ (2010). Varasematest albumitest meenub 1976.aastast suures osas tema fotodega kujundatud “Põlevkivimaa Pealinn”.
 
Näitus on külastajatele avatud 20.märtsist – 07.aprillini 2012.a kõik päevad.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht