Näitus “Igavesti salmimata laul mu lõikuskuust. Viktor Jõgeveri võlu ja vaev” Tartu Linnamuuseumis

Enn Lillemets

VIKTOR JÕGEVERI VÕLU JA VAEV Reedel, 25. novembril kell 16.15 avab Kunstiühing „Pallas“ Tartu Linnamuuseumi esimese korruse saalis pealkirja all „Igavesti salmimata laul mu lõikuskuust“ väljapaneku noorelt surnud andeka kunstniku Viktor Jõgeveri (1922—1947) pärandist.  Viktor Jõgeveri parimate maalide ja joonistuste tundlikkuse kraad ja keskendatus on väga kõrged. Tema väikseformaadilisis autoportreedes, peamiselt Peedu-motiivilisis maastikes ja figuuriseadeis on tubli annus värskust, hoogu ja elu, jättes mulje, et noor kunstnik on kergelt tabanud selle, mis teistele on vaevaga kätte tulnud. Kohviku-, peo- ja aktistseenes ning enesekujutisis on nii sensuaalset pinget kui ka hingevaatamist. Ajastu õhustik muutub Jõgeveri oskuslikus maalilises valgusekäsitluses ja elegantses tooniüldistuses igavikuliseks.

 
1940. aastal K. Mäe nimelises Riigi Kõrgemas Kunstikoolis kunstiõpinguid alustanud, aastail 1942—1943 Kõrgematel Kujutavkunstide Kursustel (okupatsioonideaegse „Pallase“ nimed) ja aastail 1943—1944 Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas“ jätkanud Viktor Jõgever sai õpetust Karin Lutsult, Johannes Võerahansult, Ado Vabbelt ja Aleksander Vardilt. Teise ilmasõja järel jätkas ta Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis, aga haigus sundis peagi kõrvale jääma. Ometi maalis ta edasi. Viktor Jõgever suri luutiisikusse 3. augustil 1947.

Viktor Jõgeveri ainus varasem väike väljapanek oli 1991. aastal Tartu Kunstimuuseumis.
Praeguse näituse aines on valitud peamiselt kunstniku poja Jaan Jõgeveri kogust, aga ka Tartu Kunstimuuseumist.
Tegemist on juba üheksanda näitusega Kunstiühingu „Pallas“ ja Tartu Linnamuuseumi hääs koostöös sündinud sarjas, mille peamine ülesanne on teadvustada seni varju jäänud, aga väärt kunstipärandit. Sarja 2009. aasta näitusel „Lõpetamata „Pallas““ oli esindatud ka Viktor Jõgever.

Näituse on koostanud Enn Lillemets.
Näitust on toetanud Jaan Jõgever, Helga Roht Poznanski, Tartu Kultuurkapital ja Tartu Linnamuuseum.
Viktor Jõgeveri väljapanek Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt. 23) on vaadata 21. jaanuarini 2012.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht