Näitus tutvustab õhuposti tegevust Eestis

Liisi Toom

Kolmapäeval, 3. II 2010 kl 16.00  avatakse ERMi Postimuuseumis (Rüütli 15, Tartu) näitus „Eesti õhupost 90“, millega tähistatakse õhuposti sündi 90 aastat tagasi. Samal ajal esitletakse tervikasja ja muuseumis on kasutusel esimese päeva tempel.

Näitusega „Eesti õhupost 90“ alustab ERM Vambola Hurda mahuka ja väärtusliku postiajaloo kogu tutvustamist. 7. veebruaril 1920 toimus esimene Eesti postilend Soome Helsingisse, kuna Soome laht oli jääs ja laevaühendus Helsingiga oli detsembris 1919 katkenud. Pärast Tartu rahulepingu sõlmimist oli aga vaja kiiresti saata diplomaatilist ja ametiposti Euroopasse. Lend kestis 65 minutit, kaasa võeti 164 kg ametiposti. Jäälende oli veel mitmeid, enne kui Eesti Postipeavalitsus organiseeris ainsa ametliku regulaarlennu 15. märtsil 1920.

Näitusel on välja pandud I maailmasõja ajal ründelennukina kasutatud Fokker Dr. I. mudel, mis on saanud kuulsaks tänu vabahärra Manfred Albrecht von Richthofenile (tuntud kui Punane parun), kes Esimese maailmasõja ajal Saksa hävituslendurina saavutas 80 õhulahingu võitu. Mudelit asusid valmistama Tartu Lennukolledži õhusõiduki hoolduse eriala III kursuse üliõpilased aastal 1998.

Näitusel näeb ka  filatelist Felix Laupmaa erakogust pärinevaid teemakohaseid materjale.

3. veebruaril  annab Eesti Post välja tervikasja „Eesti õhupost 90“.Seda võib näha Eesti Posti veebilehel http://www.post.ee/?id=2189&product_id=7933&c_tpl=1019 ning kohapeal on kasutusel esimese päeva tempel.

Näitus avatud: 3.2.– 6.6.2010
Näituse kuraatorid: Helve Schasmin (ERMi Postimuuseumi koguhoidja) ja Ants Linnard (Postimuuseumi Sõprade Seltsi esimees)
Näituse kunstnik: Jane Liiv
Veebileht: www.erm.ee/ohupost

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht