Näitus „Vannitoas ja tagahoovis. Kunst ja kodu 2“ esitleb amatöörkunsti suurkujusid

Piret Meos

Tallinna Kunstihoone galeriis ja Kastellaanimaja galeriis saab alates 10. veebruarist vaadata põnevat, mitmekülgset ja mahukat näitust, mis annab ülevaate Eesti inimeste kunstilembusest.

Kõikjal on näha osade inimeste kõrvaldamist kunsti kontekstist. Kunst ei saa midagi otseselt muuta, sest kunstil ei ole vahetut eesmärki, ja see on tema ellujäämise ainus võimalus.
Ainus võimalik valik kunsti kontekstis on subjektiivne valik, mida subjektiivsem, seda parem.
(Harald Szeemann)

Milline loovus pulbitseb väljapool kunstikoole, ateljeesid ja akadeemiat? Mida luuakse linnades, külades, kodudes, tänaval, vannitoas, kuuris, garaažis või tagahoovis?  Mida on asjatundjal õppida amatöörilt? Kes omab monopoolset õigust määratleda mis on kunst? Miks ametkondliku rahvakultuuri tavasse kuulub vaid folkloristlik labajala keerutamine ja mitte õlimaal või vernakulaarse arhitektuuri objekt (näiteks Jaan Alliksoo Reigi Eiffel, millest on kujunenud väiksemat sorti teemapark)?
Kultuurilugu näitab, et  suur osa rahvakultuurist on professionaalsuse jäljendus ning kaasaeg alates modernistidest on olnud tunnistajaks iseõppinud geeniuse triumfile.

Näituse koostamisel on kasutatud 20 aasta jooksul kogutud amatöörkunsti (erakkunstnikud, loomingulised anarhistid, leiutajad, külageeniused jt) andmebaasi ning avalikus meedias ja  sotsiaalvõrgustikes levinud üleskutseid, milles paluti inimestel teatada oma erilisest kunstiteostest või naabri varjatud annetest.
Üleskutsele saata fotosid enda või tuttavate loodud kunstiteostest reageeris üle neljakümne inimese.

Näitusel on väljas originaalteosed ja fotod ning kaks mahukat slaidiprogrammi kõikidest saadetud fotofailidest nende teostega, mida galeriis füüsiliselt kohal ei ole. 
Samuti saab näitusel näha slaidiprogrammi fotograaf Ingmar Muusikuse Eesti eri paigus ülesse võetud funktsionaalsetest hernehirmutistest, start-up peldikutest ja muust rohujuure tasandi loovdisainist.

Näitusel osalevad: Harald Grave, Hando Kuntro, Heli Koit, Juho Kalberg, Kairi Rohtla, Peet Toome, Sirje Kivi-Salu, Jüri Jürna, Kaja Hiiemaa, Alar Paurson, Ivo Mänd, Jaan Alliksoo, Anna-Liisa Mällo, Dasha Pavlova, Eero Alev, Ele-Reet Ehalaid, Grete-Mai, Liidi Kirss, Margus Lang, Marin Pärtel, Marje Tamm, Peet Toome, Piia Soomeri, Pille Pilvar, Päivi Randver, Rita Enna, Ruth Karjahärm, Sergei Babitš, Sergei Naidenkof, Sigrid Naelapea, Silvi Korp, Tatjana Stomahhina, Tiina Põllu, Triin Tarv, Tõnis Ülemaantee, Velly Joonas, Viljo Anslan, Maie Putk, Lembit Reiman.
Kastelaanimaja eriprogramm teemakohastest filmidest toimub märtsi alguskuupäevadel.

Kunstihoone galeriis on näitus avatud kuni 11.03.2012, Kastellaanimaja galeriis kuni 04.03.2012

Fotod hoonetest ja ojektidest: Ingmar Muusikus, Heiki Pärdi, Rita Altmets, Sigrid Saarep.
Kujundaja: Terje Ojaver
Slaidiprogrammide teostus: Allan Tõnissoo
Toetaja Eesti Kultuurkapital

Näituse kuraator Sigrid Saarep, Kaasaegse Rahvakunsti Keskus

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht