Näituseprojekt „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” sai ainsa Eesti kultuuriteona Euroopa Liidu suurtoetuse

Kadi Polli

Euroopa Liidu programm „Kultuur” avalikustas selle aasta edukad kultuurikoostöö projektid, mille raames sai ainsa Eesti eestvedamisel korraldatava kultuuriteona toetuse Kadrioru kunstimuuseumi (Eesti Kunstimuuseumi) teadus- ja näituseprojekt „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”, mis kuulub ka Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 kavasse.

Projektis „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” osalevad Taani, Suurbritannia, Hollandi, Belgia ja Eesti kunstiajaloolased ja maalikonservaatorid. Rahvusvaheline tippspetsialistide grupp otsib vastust küsimusele, kas nelja väga sarnase maali, mis kõik kujutavad väikeste erinevustega kompositsiooni „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine”, algne autor võib olla kunstiajaloo üks intrigeerivamaid meistreid Hieronymos Bosch (u 1450–1516).

Oktoobris Kadrioru kunstimuuseumis avatavale näitusele tuuakse kõik neli maali, et tutvustada ulatuslike multimeedialahenduste kaudu tööde algupära, valmimisaja ja -koha ning autori otsingute põnevat teekonda. Vaadeldavad maalid asuvad Kadrioru kunstimuuseumis, Taani Rahvusgaleriis Kopenhaagenis, Glasgow’ Muuseumides ja erakogus Šveitsis.

29. aprillist saab rahvusvahelisele publikule kättesaadavaks projekti kodulehekülg www.bosch-bruegel.com, kust leiab restaureerimist ja uuringuid kajastava blogi, esimesed multimeedialahendused maalide (tähendus)kihtide avamiseks ning infot projektiga seotud sündmuste kohta: Kadrioru kunstimuuseumi kevadkonverents 13.–14. mai; näitused Tallinnas, Kopenhaagenis ja Glasgow’s; seminarid; workshop’id. Projekti kodulehekülg on ingliskeelne.

Kadrioru kunstimuuseumi kui peakorraldaja partneriteks on Taani Rahvusgalerii ja Glasgow Ülikool. Projekti üldmaksumus on 400 000 eurot, millest ligi 50% katab Euroopa Liidu toetus.

Eestis on lisaks SA-le Tallinn 2011, Kultuuriministeeriumile ja Eesti Kultuurkapitalile toetanud projekti „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” ka AS Merko Ehitus, kelle abil toimub Kadrioru kunstimuuseumi maali „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine” restaureerimine.

Euroopa Liidu programmi „Kultuur” koostööprojektide 2010. aasta taotlusvoorust valiti ainsa Eesti hallatava projektina välja näitus „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”, lisaks osutus edukaks seitse Eesti kaasosalusega taotlust. Kokku esitasid taotluse 20 Eesti osalusega projekti ja kolm projekti, mille puhul oli Eesti kultuuriorganisatsioonidel peakorraldaja roll.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht