Neljapäeval avatakse TTÜs näitus kosmoseuuringute olevikust ja tulevikust

TTÜ

Neljapäeval, 16. mail kell 16.00 avatakse TTÜ muuseumi galeriis Futurum näitus “Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis”. Näitus on tasuta.

TTÜ muuseumi direktor Liia Rebane: “Lõputu seiklusjanu on innustanud inimkonda minema igasse maakeranurka, tahetakse jõuda aina kaugemale ja kõrgemale. Kosmoseajastu on andnud uue võimaluse avastada maailma ning pääseda tähtedele lähemale. Näituse vundamendiks on Eesti esimese satelliidi kosmosesse lähetamine ning uuema kosmosetehnoloogia tutvustamine.“

EstCube-1 päikesepurje eksperimendi õnnestumisel on tegemist revolutsioonilise saavutusega, mille tulemusena saaksid võimalikuks planeetidevahelised reisid. Näitusel saab tutvuda lisaks ka teiste tulevikuprojektidega, mis arendavad kosmoseturismi. Näha saab unikaalset kosmosehotelli – Ziolkowski mooduli vähendatud versiooni (1:10), samuti kuulata eestlase, Raivo Heina plaanidest olla esimene eestlane, kes lendab kosmosesse.

Teenused, mida pakuvad satelliidid, on tänapäeval muutunud mugavaks ja iseenesest mõistetavaks. Paljud kasutajad ei adugi, et nende telefon peab asukoha määramiseks sidet mitme satelliidiga, mis asuvad Maast umbes 30 000 kilomeetri kaugusel, või et pilt nende televiisorisse jõuab satelliidilt, mis asub veel kaugemal. Lisaks kommunikatsiooni- ja positsioneerimissatelliitidele aitavad kosmoseaparaadid jälgida Maa tervist – satelliitpildid on aluseks üleujutuste prognoosimisel, ilmavaatlusel, raietuvastustel ning näiteks ka põllumajanduslikel kontrollidel.
Näitusel on mitmekesine videomaterjal, näha saab põnevamaid kosmoseteemalisi projekte, mida eestlased arendavad. Kajastamist leiab taimede kasvatamine gravitatsioonita, lihastoonuse, elastsuse ja jäikuse mõõtmine kosmoses ning mikrolaineantennide kasutamine.

Kuigi meie ettekujutuses on kosmos tume ja tühi, siis tegelikult on seal palju ilu, värve, aga samas ka prügi. Nautida saab ohtralt pilte kosmosest ning lugeda, mis Maad ümbritseb kõrgel ja kaugel. Astrofotode tegemiseks jagatakse konkreetseid näpunäiteid. Kahjuks on inimkond kogu seda ilu korralikult reostanud. Näitusel saab lugeda kui palju on kosmoses prügi ning kuidas seda saaks eemaldada.

Aga mitte ainult inimesed ei proovi tungida kosmosesse. Puudutatakse ka UFO-teemat ja katsetada saab „Ufoskoopi“ – seadeldist, mis muudab valguse heliks.

UFOde teema on küll vaieldav, kuid kosmosest on Maale langenud reaalselt ka kosmosekive ehk meteoriite. Peale selle, et näitusel saab tutvuda erinevate meteoriitide tüüpidega, saab suurimat ja raskemat (260 kg) neist ka katsuda.

Näitus on valminud Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi ideel ning koostöös Tartu Ülikooli ajaloo muuseumiga. TTÜ muuseum tutvustab oleviku ja tuleviku kosmosetehnoloogia rakendusi meie igapäevases elus, TÜ ajaloo muuseum keskendub minevikule.

Tallinna Tehnikaülikooli näitus on tasuta ja avatud 16.05.2013-20.12.2014, Tartus on näitus avatud 11.04.2013-28.02.2014.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht