Öö muuseumis ehk Kuidas näidata kunstiajalugu?

Triin Ojari

8. märtsil toimub Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis Kunstiteadlaste Ühingu aastaseminar „Öö muuseumis ehk Kuidas näidata kunstiajalugu?“. Seminar annab mitmekülgse ülevaate kaasaegse muuseumi kujundus- ja esitluspõhimõtetest, keskendudes kunstiajaloo näitamise muutumisele viimasel kümnendil. Seminaril esinevad kunstiteadlased, kuraatorid, ajaloolased ja arhitektid, kes konkreetsete näidete ja uurimisteemade toel aitavad lahti mõtestada kiirelt muutuvat muuseumimaastikku, selle edulugusid ja probleeme.

 Viimased aastad on olnud muuseumidele erakordselt edukad, valminud on nii kujunduslikult põnevaid kui sisuliselt uut kvaliteeti pakkuvaid ekspositsioone, aina olulisem on näituste interdistsiplinaarne ja ühiskondlik tasand – uued tehnoloogilised lahendused, kunstiteoste ja esemete asetamine uude rolli, lugude jutustamise oskus, põnevad publikuprogrammid. Muutunud on nii rõhuasetused kunstiajaloo tõlgendamisel kui lisandunud mitmeid uusi uurimissuundi, mille visualiseerimine kaasaegse ja mitmel tasandil publikut kõnetava näitusena on tänaste kunstiteadlaste ja kuraatorite jaoks kahtlemata suureks väljakutseks. Seminari koordinaatori, Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi direktori Mariann Raisma sõnul on oluline analüüsida, mis on tänapäeval kunstiajaloo eksponeerimisel tähtis ning mis loob eeldused eduka näituse sünniks. Aktuaalne on tema sõnul ka näituste publikumenu ja missioonipõhiste nišinäituste üle arutlemine; laiemalt ka muuseumi ülesannete üle diskuteerimine – kas muuseum peaks pigem olema neutraalne või ideoloogiline, kas sissevaatav või sisselõikav?

Mitmeid uusi muuseume ja näituseid on saatnud suur publikumenu ja riiklikud tunnustused – seminaril analüüsitakse nii Meremuuseumi elamuslikku ekspositsiooni Lennusadamas, Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone püsinäitust kui Eesti Kunstimuuseumi rahvusvahelisi näituseprojekte „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ ning „Mood ja külm sõda“. Tulevikku vaatav on pilguheit Eesti Rahva Muuseumi kavandamisjärgus olevale püsiekspositsioonile.

Seminaril esinevad Greta Koppel ja Eha Komissarov Eesti Kunstimuuseumist, Tiiu Talvistu (Tartu Kunstimuuseum), Kadi Polli (Tartu Ülikool), Mariann Raisma (TÜ ajaloo muuseum), Mairo Rääsk (Eesti Maanteemuuseum), Jukka Halttunen (OÜ TenTwelve), Margit Argus (KAOS Arhitektid), Inge Laurik-Teder (Eesti Ajaloomuuseum), Juhan Kreem (Tallinna Linnaarhiiv), Pille Runnel (Eesti Rahva Muuseum) ja Ilmar Valdur (Arhitektuuribüroo 3+1).

Täpsem info: www.kty.ee,

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht