Peatatud aeg

Piret Meos

Esmaspäeval, 15. aprillil kell 17.00 avatakse E.Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis (Roheline aas 3) Šveitsis elava prantsuse kunstniku Anne Peultier’ maalinäitus „ Peatatud aeg. Le temps suspendu“.

Anne Peultier (s. 1967) on näitustega esinenud alates 2003. aastast nii Pariisis kui ka mujal  Prantsusmaal ja Šveitsis. 2009. aastal pälvis ta St Gregoire’i maaliauhinna ja 2010. aastal esimese maaliauhinna 17. Poitiers’ aastanäitusel. Anne Peultier töötab kunstnikuna plaadifirmas Zig Zag Territoires ning on kujundanud üle 150 klassikalise muusika helipaadi.

Käesolev näitus koosneb 35 segatehnikas maalitud teosest ja tutvustab kunstniku  viimaste aastate loomingut. Tema unenäolised maalid süüvivad inimhinge olemusse puudutades üksinduse, kannatuse  ja teispoolsusega seonduvaid teemasid. Kunstniku sõnul inspireerib teda kõik, mis kuulub lahutamatult inimeseks olemise juurde : „ Maalimine on minu jaoks kutsumus, see on teekond iseendasse, mis lubab mul avastada üha uusi paiku ja jõuda kaugustesse, kuhu ei vii ükski tavaline tee. See on võimalus kogeda inimeseks olemist nii tema kannatustes, rõõmus kui ka ilus. Sooviksin, et igas minu pildis oleks väike alge, mis ajendaks inimesi avastama iseend ja leidma sisemist rahu ».

Anne Peultier nendib, et ta on õppinud  palju selliste meistrite nagu  Velasquez, Tizian, Veronese, Zoran Mušič, Pontormo, De Kooning, Manet, Chillida jt loomingust. Teda on tugevasti mõjutanud ka klassikaline kirjandus, eriti Dante Alighieri “Jumalik komöödia”, luule, muusika, iidsed legendid ja vanatestamentlikud lood. Anne Peultier looming on tundlik  dialoog iseenda ja maailmaga, mis  köidab vaatajat isikupärase kujutamislaadi ja koloriidiga  ning on võluv oma isetuses.  “Tänaseks olen aru saanud, et kunstnik on vaid vahendaja, kes iseend täiesti unustades loob vaatajate jaoks aegruumi emotsioonide avaldumiseks ja teekonna jätkamiseks.  Ma lasen maailmal kõnelda enese kaudu. Olen kogenud, kuidas iga algne mõte suubub viimaks tugevamasse hoovusesse, mis hakkab end ise aeglaselt ilmutama. Minul ei jää üle muud, kui seda mõtet järgida ja teistega jagada”.

Anne Peultier  räägib lähemalt oma kunstnikuteest ja töödest 18. arillil kell 18.00. Vestlusringi avab väike kontsert, kus esinevad noored andekad eesti interpreedid Theodor Sink (tšello) ja Gert-Ott Kuldpärg (saksofon).

Näituse korraldab ühing Ars Orientalis festivali „Voilà! 2013 Prantsuse kultuurikevad Eestis“ raames. Näitust ja näitusega kaasnevat kultuuriprogrammi toetavad Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, mitmed eraettevõtted ja sponsorid.

Väljapaneku kujundaja on Elna Kaasik, graafilised kujundajad on Mati Kiirend ja Inga Heamägi. Näituse meister on Arno Metsna.

Näitusega kaasneb kunsti- ja luulekogu, milles Anne Peultier’ maalid on loomingulises dialoogis silmapaistva prantsuse kirjaniku Bernard Noëli  (s. 1930) luulega. Kogumik sisaldab 21 eesti- ja prantsuskeelset paralleeltekstidega luuletust Noëli osaliselt avaldamata luuletsüklist „ Tindist tee” (Le Chemin  d’Encre). Luuletuste eestikeelsete tõlgete autor on professor  Jüri Talvet ja toimetaja Laura Talvet. Raamatu on kujundanud Inga Heamägi.

Väljapanek  Anne Peultier „ Peatatud aeg. Le temps suspendu“ on Kastellaanimaja galeriis  avatud kuni 13. maini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht