Prantsuse maalikunsti geeniused Courbet ja Monet Kumu näitusel „Normandia maalijad“

Eesti Kunstimuuseum

Neljapäeval, 15. oktoobril avatakse Kumu kunstimuuseumi III korruse B-tiivas näitus „Normandia maalijad”, mis toob Eesti publikuni 60 teost kunstnikelt, kelle elu ja looming on tihedalt seotud Normandia piirkonnaga. Lille’i Kunstimuuseumi peakonservaatori Alain Tapié koostatud valikus on esindatud maailmakuulsad kunstnikud Théodore Géricault, Gustave Courbet, Eugène Boudin, Jean-Baptiste-Camille Corot, Charles Daubigny, Johan Barthold Jongkind, Claude Monet, Edouard Vuillard, Albert Marquet, Raoul Dufy, aga ka mitmed suurepärased Normandiast pärit maalijad. Näitus on koostatud Prantsusmaa Alam-Normandia piirkonna volikogu eestvõttel loodud kollektsiooni põhjal. Eesti poolt avab näituse kultuurim inister Laine Jänes. Näitus jääb avatuks 10. jaanuarini 2010.

Näitusega kaasneb filmiprogramm „Impressionismi lätetel”, mille raames linastuvad Kumu auditooriumis novembrikuu jooksul dokumentaalid „Courbet’ maailm” (2007, rež Romain Coupil), „Hollandi valgus” (2004,rež Pieter-Rim de Kroon ja Maarten de Kroon) ja „Impressionismi sünd” (1994, rež Jean-Paul Fargier).

Normandial on moodsa kunsti ajaloos tähelepanuväärne koht. Alates 19. sajandi algusest tõusis see piirkond nende kunstnike huviorbiiti, kelle looming valmistas ette moodsa kunsti – impressionismi ja fovismi – sündi. Normandias said kokku parimad prantsuse maastikumaalijad. Innustunud sealsetest pinnavormidest, valguspeegeldustest ja õhuvirvendustest, püüdsid nad hetkemuljeid jäädvustades väljendada universaalseid tõdesid. Et uut luua, tuli maalida vabas õhus, uurida Normandia rannavee helke ja sisemaa värve, merd ja taevast. Kunstnikud otsisid loomingulise inspiratsiooni allikaid Trouville’ist ja Dieppe’ist, Ėtretat’st ja Roueni ümbrusest, Le Havre’ist ja Seine’i jõe kallastelt. Just neis paigus maalitud piltidel sünnib otse vaataja silme all impressionism.

Näituse Eestisse toomist on toetanud ja selle korraldamisele kaasa aidanud Alam-Normandia maavolikogu, Prantsuse Vabariigi Suursaatkond ja Prantsuse Kultuurikeskus Tallinnas, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ning näituseorganisatsioon Les Flux des Arts.

Kollektsiooni „Normandia maalijad” president: Alain Tourret, Alam-Normandia maavolikogu asepresident

Näituse koostaja ja kollektsiooni direktor: Alain Tapié, Lille’i Kunstimuuseumi peakonservaator

Näituse suurtoetaja on Swedbank.

Pärast Kumu kunstimuuseumi eksponeeritakse näitust Läti Riiklikus Kunstimuuseumis Riias ja Valgevene Rahvusgaleriis Minskis.

Näituse kuraator Kumu kunstimuuseumis: Tiina Abel

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht