Prima Vista on Ellujäämise kunsti elav tõestus

Hedli Mangus

6.- 8. maini täidab kirjandusfestival Prima Vista oma üritustega kevadiselt kauni Tartu. Kuid tänavuse festivali peateema „Ellujäämise kunst“ pole kaugeltki nii lilleline, kätkedes endas mitmeid tõlgendamisvõimalusi.

Festivali peateemat käsitletakse läbi mitmete ürituste. 6. mail arutletakse vestlusringis „Mitmes võim on kirjandus?“ ühiskondlik-kirjanduslike küsimuste ning kirjanduse mõju ja rolli üle. Samal päeval jagab oma kogemust ka Soomes elav ning vene ja rootsi keeles kirjutav venelanna Zinaida Lindén, kellel on kirjandus aidanud võõras kultuuris ellu jääda ning oma kohta leida. Samuti vastupidi – ellujäämisvõitlus aitas tal leida endas kirjaniku. 7. mail teevad briti muusikaajakirja The Wire esindajad multimeediaettekandeid teemal “The Art of Survival“. Ettekannetele järgneb vestlusring.  Need on vaid mõned näited paljudest festivaliüritustest, kus saab kaasa mõtiskleda ellujäämise kunsti teemadel.

Ainuüksi asjaolu, et tänavune kirjandusfestival Prima Vista on masust ja muudest pärssivatest teguritest hoolimata suutnud mitte ainult ellu jääda vaid ka kasvada veel suuremaks ja külalisterohkemaks kirjandussündmuseks Tartus, näitab seda, et kirjandus tahab, peab ja jääb ellu olenemata keerulistest eluoudest.

„Raske on defineerida meie ajale ainuomast ellujäämist, veel vähem sellele vastavat kunsti. Siiski püüab kirjandusfestival Prima Vista tänavuse teemaasetusega rõhutada tõika, et kirjandus kultuuri ühe alustalana on see, mis raskustes – olgu siis majanduslikes, poliitilistes, eksistentsiaalsetes või mis tahes veel eelseisvais – aitab meil edasi elada, säilitada eneseväärikust, anda elule sisu, mis ei allu vaid väliste üldkehtivate väärtuste ahistavale survele; sõltuvalt sellest ja seega ka johtuvalt sellest on festival sunnitud tõstatama ka looja positsioneeringu küsimuse momendi tegelikkuses“ mõtiskleb festivali tänavune patroon Hannes Varblane.

Festivali külastajatel on võimalik kohtuda luuletaja Hannes Varblasega patrooni tundides, kus on võimalik esitada talle küsimusi ka kirjanduse ellujäämise teemadel, kuulata patrooni raamatusoovitusi ning osa saada üllatustest.

Vaata ka festivali videot http://www.youtube.com/watch?v=oiaEc_5YTsg

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht