“Emotsioonid ja kapitalism” Vaal galeriis

Reedel, 17. jaanuaril kell 18 avatakse Vaal galeriis Mieke Bali & Michelle Williams Gamakeri videokunstinäitus "Emotsioonid ja kapitalism". Näitus toimub koostöös Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudiga ning Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga. Avamisel viibivad ka mõlemad kunstnikud.

Näituse kandvaks ideeks on romantilise armastuse ja liigtarbimise põimunud ahvatlused, mille autorid on paigutanud tänapäeva kultuuriarusaamade süsteemi. Näitus on üks osa kunstnike suuremast videoprojektist „Madame B”, kuhu muuhulgas kuulub samanimeline täispikk mängufilm. Näitus „Emotsioonid ja kapitalism” põhineb Gustave Flaubert’i kuulsal romaanil „Madame Bovary”. See teos on olnud aluseks paljudele kostüümidraamadele, kus rõhk on narratiivil, mitte selle jutustamise viisil. Bal ja Williams Gamaker on fookusesse toonud Emma Bovary, esile on tõstetud tema elu olulisemad hetked, ei keskenduta tema loo edastamisele tervikuna. Peategelase loo taustal uurivad autorid mehhanisme, millega kapitalistlik ideoloogia soodustab tarbimisvajadust, ning viise, kuidas emotsioonid tarbimise iha veelgi võimendavad. Stseenhaaval avanevad tarbimisiha erinevad aspektid – ihalusest, igatsusest ja igavusest märkamatu enesehävituse ja languseni.
 
Kunstnikud on loobunud lineaarsest narratiivist ning loonud näituse, mis mõjub vaatajale immersiivselt. Immersiivses näituses on vorm, tähendus, teostus ja õhustik ühendatud, et suunata vaatajat pigem mitmetajuliselt tunnetatava mõistmise, kui vaid intellektuaalse arusaamise poole. Selle saavutamiseks on näitus üles seatud moel, mis võimaldab vaatajal eelkõige suhestuda teoste ja teiste näitusekülastajatega, mitte kaduda üksikteosesse. Emma Bovary armu- ja majandusavatüüride käivitajateks olid visuaalsed stiimulid. Nii on ka näituse väljapanek rõhutatatult audiovisuaalne, kõrvale on jäetud kirjandusteosele omane keeleline käsitlus. Nõudlike tehniliste lahendustega installatsioon täidab ruumi 13 videoprojektsiooniga. Nii mastaapset ning tervikliku teemakäsitlusega videokunsti näitust näeb Eesti kunstimaastikul harva.
 
Hollandi kirjandus- ja kultuuriteoreetik ning videokunstnik Mieke Bal (s. 1946) on jätnud mõjusa jälje igasse valdkonda, mis on tema huvi pälvinud. Alustades kirjandusteaduse raamides, on Bal aastatepikkuse töö kestel jõudnud kõikehõlmava interdistsiplinaarse kultuurianalüüsi juurde. Viimase kümmekonna aasta jooksul on Bali fookus nihkunud teoorialt üha enam praktika poole, püüdes näituse ühe initsiaatori Marek Tamme tabavas väljenduses „teostada kultuurianalüüsi praktiliste kunstiloome vahenditega”.
 
Suurbritannia videokunstnik Michelle Williams Gamaker (s. 1979) tõusis rahvusvaheliselt esile 2000. aastate alguses. Tema loomingu lähtekohaks on igapäevaelu, mille analüüsimiseks kasutab kunstnik nii foto, video, installatsiooni kui performance’i võimalusi.
 
„Madame B” projekt on sujuvaks jätkuks Bali ja Williams Gamakeri kultuurianalüüsi praktikale. Nad on teinud loomingulist koostööd juba kümme aastat. Varasemalt on nad tegelenud näiteks iganditega kultuuris („Anachronisms”, 2010) ning hulluse ühiskondliku avaldumisega („The Mere Folle Project”, 2011), seda ka nii installatsioonides kui uurimusliku iseloomuga dokumentaal- ja mängufilmides. „Emotsioonid ja kapitalism” on Bali ja Williams Gamakeri esmakordne esinemine Eestis.

Olete oodatud näitust külastama 30. jaanuarini. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht