“Kalevipoeg” 150 ja rahvusvaheline sümpoosion

Eesti Kirjandusmuuseum

"Kalevipoja" 150. juubelit tähistatakse Tartus rahvusvahelise sümpoosioniga  Eesti rahvuseepose 150. juubeli tähistuseks toimub Tartus, "Kalevipoja" loomise idee sünnilinnas, rahvusvaheline sümpoosion "Traditional and Literary Epics of the World: Textuality, Authorship, Identity". Sümpoosion toimub Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis Toomel 29. ja 30. novembril. Piduliku ettekandekoosoleku eesmärgiks on paigutada rahvuseepos "Kalevipoeg" laiemasse konteksti, et tuua välja eesti eepose omapära. Kuigi eepose loomise idee algatajaks olid 19. saj algul baltisaksa estofiilid ja autoriks F. R. Kreutzwald, on teosest kujunenud eesti identiteedi suurimaid sümboleid. Samal ajal kuulub "Kalevipoeg" nii maailma romantilise kirjanduse kui ka kunsteeposte tippude hulka. 

Sümpoosionil peetakse üle 30 ettekande, neist pooled väliskülaliste poolt. Juttu tehakse eepose kui žanri olemusest, universaalsetest müütidest ja nende teokssaamisest eri kultuurides; autorsusest ja eeposes peituvast identiteeti kujundavast jõust. Mitmes ettekandes pööratakse tähelepanu eeposte tõlgendamisele eri kultuurikontekstides. 

Eesti eeposest “Kalevipoeg” lähtuvaid käsitlusi on sümpoosionil üle kümne, neid täiendavad ungari, soome, läti, setu, mordva, nanai, sori, serbia, khasi ja manipuri eeposte traditsiooni huvitavad analüüsinäited. Konverentsi programmiga on võimalik tutvuda veebilehtedel: http://www.folklore.ee/events/epics2011/ 

Sümpoosioni korraldavad Eesti Kirjandusmuuseum, Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituut ning Kultuuriteooria tippkeskus Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

Ettekandeid kuulama võivad tulla kõik huvilised.

Kontakt: Mare Kalda 737 7741 kalda@folklore.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht