“Kasutu vaatleja kirjad” Hobusepea galeriis
Kolmapäeval, 20.02.2013 kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis ühisnäitus “Letters by the useless spectator“. Näitusel osalevad Ghislain Amar (FR/NL), Mathijs van Geest (NL/NO), Simon Kentgens (NL), Laura Kuusk (EE/FR), Jean Charles De Quillacq (FR), Marthe Elise Stramrud (NO) ja Laura Toots (EE).
Hollandi kirjaniku Louis Couperuse 1918. aastal valminud teos “Brieven van den nutteloze toeschouwer” (tõlkes “Kasutu vaatleja kirjad“) sisaldab kogutud kirju, mille väljamõeldud ajakirjanikust autor kolib esimese maailmasõja korrespondendina Münchenisse. Oma esimestes kirjades kirjeldab ta sõja mõistmise keerukust – Müncheni linnale tundub sõja mõju olevat pea olematu. Kõik näib tavapärane, vaikne ja rahulik ning polegi nagu millestki eriti kirjutada. Seda kuni hetkeni, kui peategelane hakkab teadvustama lähiümbrust ja elu pisiasju, oma kodu ja tänavat.
“Näiliselt kõnetab meid alati suursündmus, kohatus, ebatavalisus, esikaanelood või suured pealkirjad.” Prantsuse kirjanik George Perec väidab, et taolised suursündmused juhivad meie tähepanu eemale meie endi eludelt. Perec kirjeldab vaatamist kui tegevusest, päriselt vaatamist, nimetades seda “infraordinaarseks”, küsides: “Mis tegelikult toimub, mida me kogeme, ja kus on kõik ülejäänu? Kuidas peaksime arvesse võtma ja kirjeldama kõike igapäevast, millega kokku puutume: banaalsust, tavapärasust, iseenesestmõistetavust, tavalisust, infraordinaarust, taustamüra, harjumuspärasust?” Perec kutsub meid üles esitama küsimusi kõige kohta, mis meid ümbritseb – maja ja tänav, kus elame või teelusikas, mida igapäevaselt kasutame. Couperus ja Perec soovivad mõlemad vabaneda suurürituste vaimustusest ja keskenduda vaatamisele kui tegevusele. Poeesia, mis saab eksisteerida eraldiseisvana, tuleneb vaatlemisest ja nähtule nimeandmisest. See on aktiivne ja isiklik suhe maailmaga.
Mathijs van Geest kutsus käesolevast näitusest osa võtma oma kuus kunstnikku, kes on ka ta sõbrad ning kelle töid iseloomustab poeetiline ja mänguline tõlgendus igapäevaelust. Need kunstnikud kirjutavad fotograafia, performance’i, joonistamise ja skulptuuri „keeles“ paikaloksunud argistest detailidest meie ümber, mida on seda enam taas põnev lahti murda. Käesolev näitus pakub nii otseseid tähelepanekuid ja taasesitusi kui ka abstraktsemaid tõlgendusi ning kutsub vaatajaid üles osa võtma vaatamisest kui mõtestatud tegevusest. Näitus pakub võimalust interaktiivseks osalemiseks kui ka vaikivaks, ent uudishimulikuks vaatlemiseks distantsilt.
Näitus jääb avatuks 4. märtsini 2013.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Kulturkontakt Nord.