“Kohtumisele triksteriga” Haapsalu Linnagaleriis

Agur Kruusing

Olete oodatud 11. jaanuaril kell 16 Haapsalu Linnagaleriisse, kus  avatakse Mart Vainre (1988) isikunäitus “Kohtumisele triksteriga”.

Näitus seob üheks tervikuks Vainre viimasel isikunäitusel “Konstruktor” Tallinna Kunstihoone galeriis eksponeeritud hüperrealistliku maaliseeria meditatiivsetest ateljeevaadetest ning esmakordselt näitamisele tulevad teosed vembutavast triksterist.

Trikster – müütiline kunstnik, kes loodu formaalsused sassi lööb – siseneb Vainre töödesse hüperrealistliku etapi lõpetajana. Vähemalt osaliselt. Kui seni mõjusid tema detailsed linna- ja ruumivaated photoshopitud fotodena, siis triksteri-maalidelt on kadunud “reaalne” kujutis, mis aga ei tähenda, et tööd poleks maalitud fotorealismi võtmes – autor maalis kahte triksterit mitu kuud, täpselt nii, nagu esmane kujutis kunagi fotopaberilt välja kraapides välja nägi.

Triksteri töö on loomistöö jätkamine, küll natuke teiste vahenditega. Ta õpetab inimestele valetamist, vassimist, käib pinda, varastab, parastab, hirmutab, ehitab lohakalt – kõik on justkui miinusmärgiga, ent siiski vääramatult loov. Õnnestunud ehitus on triksteri puhul haruldane, kuid siiski võimalik. Siinne trikster on Vainrel aidanud teha midagi kaunis õnnestunut, mistõttu tekib  tunne, et näitusel on rohkem inimest kui ürgolendit. Maalid on punktuaalsed, neis puudub triksteri ehitistele omane metsikus ja tahumatus, kuid nendes eos olev sügav protsessuaalsus evib siiski kavatsusi, mis ulatuvad üle inimlike võimete.

Näitus jääb avatuks 03. jaanuarini

Näituse kuraator Gregor Taul (EKA G)

Näitust toetab Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht