Rahvusvaheline kollektsioonide näitus “Kogu, hoia, jaga” Uue Kunsti Muuseumis

Üsna paljudel inimestel on kodus muuseumid, mille peale nad ise pole tulnudki. Nimelt vastavalt Eestis kehtivale seadusele loetakse muuseumiks selline asutus, kes kogub, säilitab ning esitleb kultuuriväärtuslikke esemeid. Korjajaid ning kogude hoidjaid on meie hulgas palju, esitlejaid aga vähevõitu.
Sestap annabki Uue Kunsti Muuseum võimaluse oma kogusid avalikkusele tutvustada.
Välja on pandud:

Jüri ning Aet Kuuskemaa toolikogu “3 x 12”. Kunstnikepaar on teinud kolm valikut nende koduse kunstikogu talupinkidest, mõisa- ning lossitoolidest.
Toomas Sildmäe graafikakogu “Absindijoojad”. Eduard Wiiralt trükkis Pariisis elades seda sürrealistlikku akvatintat väga erinevates värvides. Tänu tuntud ärimehele on suur osa neist omanäolistest tõmmistest üle suure maailma kokku korjatud ning kunstniku sünnimaale toodud.
Kuna Ukraina saatus on suureks mureks, siis on muuseumi suures saalis mitu kollektsiooni päevalillemaalt. Need on  UNESCO pärimuskultuuride nimistusse kantud ukraina tikandid ja pulmavaibad, aga ka ukraina kunstnike Jarõna Ilo, Igor Prokofjevi ning Oleksandr Mihhaltšuki pildikogud.
Rootsit esindab tekstiilikunstnik Gudrun Sjödén, kes leidis innustust  Muhu mustritest  ja lõi oma kollektsiooni saarekirjade  ainetel.
Eesti kunstnikest  esineb suurima koguga Ruth Huimerind, kes eksponeerib oma erihuvi maagilise jõuga kärbseseene vastu. Maailmas ei leidu rahvast, kes poleks kasutanud selle seene imetegevat väge. Kärbseseen tuli hädaolukorras appi nii skandinaavia viikingitele kui Siberi šamaanidele.
Eesti kunstnikest nimetaks  veel Orest Kormašovi, kes esitleb oma 200-aasta-vanust inglise portselanikogu.
Erki Kasemetsa, kes on Tallinna kunstipublikut šokeerinud oma pakendikogust ehitatud installatsioonidega, ning kes tuleb seekord Pärnusse  appi, et koos muuseumi kuraatoriga ehitada nostalgilisi  objekte nõukogude ajal ilmunud raamatutest.

Kunstiväärtuslikke kollektsioone on veel mitmeid, kuid midagi tuleb jätta ka üllatuseks!

Näituse KOGU, HOIA, JAGA! avatakse reedel, 5.detsembril kell 14 Uue Kunsti Muuseumis.
Kuni 18.jaanuarini 2015 iga päev 9-19.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht