Rannarahva Muuseumis on avatud uus näitus „Stopp! Piiritsoon“

Rannarahva Muuseum

Rannarahva Muuseumis uus näitus „Stopp! Piiritsoon“ räägib sellest, kuidas rannarahvas merest 50 aastaks lahku löödi. See on lugu Eestimaa rannarahva elust nõukogude impeeriumi piirijoonel ning pilguheit rannakülade saatusele peale Eesti Vabariigi okupeerimist 1940.aastal. Näitus on avatud novembrikuuni.

„Randlased, kes on oma pika ajaloo vältel olnud välismaailmale kõige avatum osa Eesti elanikkonnast, jäid oma eluringiga otse raudse eesriide hammasrataste vahele ja suur osa nende traditsioonilisest kultuurist on jäänud pelgalt ajaloomälestiseks,“ tutvustas Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen värskelt avatud näitust.

„Pärast Eesti okupeerimist  jäid kõik saared,  kogu Põhjarannik ja enamus Lääne-Eestit  20. km ulatuses merest range militaarkontrolli all. Vaba mereleminek keelati. Paadid veeti kordoni juurde traataia taha ja kasutada tohtis neid ainult  piirivalve loal. Sealsamas, eraldi panipaigas luku taga, pidid seisma ka aerud, tullid ja purjed. Rannaküladesse kerkisid kordonid, merele minekule seati piirangud, ehitati piiluripunkte ja vaatetorne, rajati aedasid ja kontrollpunkte,“ rääkis Maivi Kärginen.

Kärginen tõdeb, et see on Eesti ajaloos sünge peatükk, kuid seda  teadvustamata on raske mõista randluse hetkeseisu ja ka Eesti ajalugu tervikuna. „Nõukogude piiritsooni pärand mõjutab meie randasid veel tänapäevalgi – meri on võõraks jäänud ja enamus Eesti inimesi mõistab randa mineku all päevitamist ja suplemist. Kõik, kes on Soomes või Rootsis rannaküladesse sattunud, teavad, kui palju need erinevad  Eestimaa tühjadest randadest.“

Näitusel on ühtlasi väljas nende inimeste lood, kes kõigest hoolimata pidid uue korraga kohanema ning piiritsoonis hakkama saama, kuid neile vastukaaluks ka nende mälestused, kes kohaneda ei suutnud ja Eestist lahkusid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht