Raoul Kurvitza personaalnäitus viimast nädalat Kumus

Evelina Vedom

Pühapäeva, 21. aprillini on Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis avatud mahukas Raoul Kurvitza personaalnäitus. Eksponeeritud on installatsioonid, performance’id, maalid, ja objektid 1980. aastate lõpust tänaseni. Näitus tutvustab valikuliselt ka Kurvitza video- ja muusikaloomingut.

„Kurvitza näitus on osutunud väga edukaks, mida näitab ka erakordselt suur meediakajastuste arv. See omakorda näitab, et huvi kohaliku kunstiajaloo superstaaride vastu on suur ning Kurvitz kõnetab nii erialainimesi kui ka laiemat publikut. Seni on näitust külastanud ligi 13 tuhat inimest,” ütles näituse kuraator Kati Ilves.

Näitus toob vaatajani kunstniku tähelepanuväärsemad teosed, millest paljud kuuluvad praeguseks juba eesti kaasaegse kunsti klassikasse. Näha saab nii uusi töid kui ka näituse tarbeks taasloodud vanu objekte, nende seas teost „Maelström”, mis koosneb ligi 10 000 pudelist. Eksponeeritud on ka hiiglaslik nõgestest koosnev pannoo seeriast „Ida-Euroopa tasandike noorus ja keskiga”. Lisaks presenteerib Kurvitz, kes on viimastel aastatel palju muusikaga tegelenud, muusikavideot „Darkness, Darkness”.

Raoul Kurvitz (1961) alustas loomingulist tegevust pärast Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi (praegune Eesti Kunstiakadeemia) arhitektuurieriala lõpetamist 1984. aastal. Koos kursusevenna Urmas Muruga moodustasid nad grupeeringu Rühm T, millega liitus ka arhitekt Peeter Pere ning veel mitmeid kunstnikke ja loomeinimesi. Rühm T nimetas enda maaliloomingut külmaks ekspressionismiks, milles puudus kirg, mis oli distantseeritud, kuid ometi sekkuv. Näitusel on väljas mitmeid grupeeringu performance’ite dokumentatsioone, mh „Ma olin Timbuktus” (1988), „When Lord Zarathustra Was Young and Polite” (1989) jne.

Kumu kunstimuuseum ja Raoul Kurvitz tänavad Eesti Kultuurkapitali, Eesti Raudteed, restorani Kadriorg, Andres Leppa, Ain Talalaeva, Joosep Tormist, Risto Rõõmust, MTÜ Tallinna Valgusfestivali ning kõiki autori sõpru ja lähedasi, kes ühel või teisel viisil on olnud eksponeeritud projektidega seotud.

Näitus „Raoul Kurvitz” on Kumu kunstimuuseumis avatud 21. aprillini 2013.

Näitusega kaasneb raamat, mille autoriteks on kuraator Kati Ilves, kunstiteadlane Ingrid Ruudi ja samuti Rühm T-sse kuulunud poeet Hasso Krull. Raamatu juurde kuulub DVD dokumentaalfilmiga Kurvitza elust ja loomingust. Komplekt on saadaval Kumu muuseumipoes hinnaga 15 eurot.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht